Får jag vistas på någons tomt utan tillstånd?

2021-03-20 i Alla Frågor
FRÅGA |Hej finns det någon lag på man ej få gå in på någons tomt om tomtägaren ej godkänner det?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I Sverige har vi någonting som kallas för allemansrätt. Allemansrätten är grundlagsstadgad (2 kap 15 § 4 st Regeringsformen) och innebär en rätt för var och en att färdas över annans mark och tillfälligt uppehålla sig där. Det finns inte någon tydlig definition i lag avseende allemansrättens omfattning men det som kan konstateras är att den innebär en inskränkning av markägarens äganderätt. Detta på så sätt att denne måste acceptera att andra uppehåller sig och eller nyttjar dennes fastighet utan ersättning. En fastighetsägare får alltså inte hindra någon från att uppehålla sig på eller nyttja dennes mark. Ett undantag från allemansrätten är att man inte får vistas på någons tomtmark, den s.k. hemfridszonen. Hemfridszonen är det område som är närmast runt bostadshuset och på detta område får man inte vistas utan lov från fastighetsägaren. Om man vistas på någons tomtmark utan lov kan man göra sig skyldig till hemfridsbrott enligt 4 kap 6 § Brottsbalken.Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Bortfallande av påföljd avseende 6 månaders fängelse

2021-03-15 i Alla Frågor
FRÅGA |Hej om man döms till sex månaders fängelse för ringa misshandel hur lång tid skulle det ta tills påföljden försvinner om straffet inte hinner verkställas?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Det du talar om är ett s.k. bortfallande av påföljd, vilket regleras i 35 kap brottsbalken (1962:700) (BrB). I 35 kap 8 § BrB anges att ett utdömt fängelsestraff bortfaller om domen inte har verkställts inom viss tid från det att domen har vunnit laga kraft. Av 51 kap 1 § rättegångsbalken (1942:740) framgår att en dom i brottmål vinner laga kraft tre veckor från den dag då domen meddelats, förutsatt att domen inte överklagas. I 35 kap 8 § BrB anges vidare att ett fängelsestraff som inte överskrider ett år, bortfaller efter fem år. I ditt fall har du angett att fängelsestraffet som utdömts är sex månader, vilket innebär att det bortfaller fem år från den dag då domen vann laga kraft. Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

När får man en prick i belastningsregistret och hur länge är de kvar?

2021-03-15 i Alla Frågor
FRÅGA |När får man en "prick i registret" och kan de försvinna eller är de kvar föralltid?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Med en "prick i registret" avses att man är registrerad i det s.k. belastningsregistret. För att registreras i brottsregistret så ska man ha dömts för ett brott, fått en ordningsbot från polisen eller liknande (3 § Lag om belastningsregister). Pricken finns kvar i belastningsregistret i ett antal år, beroende på vilken påföljd man döms till (17 § Lag om belastningsregister). De kan alltså försvinna, vilket tar olika lång tid beroende på vilket straff som har utdömts.Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Kan jag få två parkeringsböter under 24 timmar?

2021-03-09 i Parkeringsböter
FRÅGA |Hej jag undrar om man kan få två kontrollavgifter på samma ställe inom 24 timmar?? Jag råkade parkera på fel plats och fick först en bot kl. 20:00 och sedan en kl. 06:00, 10 timmar senare. Tack.
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I 5 § lag (1984:318) om kontrollavgift vid olovlig parkering, anges att en ny kontrollavgift får tas ut för varje påbörjat kalenderdygn som en olovlig parkering pågår. Det anges vidare att minst sex timmar måste förflyta från det att den första boten utfärdas.I ditt fall har du angett att du fått en bot kl. 20:00 och senare en bot kl. 06:00, dvs. tio timmar senare. Den första boten utfärdades kl. 20:00 och den andra boten kl. 06:00, dvs. dagen efter. Böterna har alltså inte utfärdats under samma kalenderdygn. De har även gått mer än sex timmar mellan böterna, vilket innebär att det var tillåtet. Det är alltså möjligt att få två böter för samma felparkering under 24 timmar. Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Kan jag få två parkeringsböter på samma dag?

2021-03-20 i Parkeringsböter
FRÅGA |Hej! Det är så att jag parkerade på en gata i stockholms stad och fick en bot för att man tydligen inte fick parkera där på fredagar. Jag flyttade på bilen och parkerade på en annan gata och där fick man tydligen inte heller parkera på fredagar. Jag fick därför 2 böter. Det jag undrar är om det är möjligt att få 2 böter på samma dag när det inte har gått mer än 6 timmar mellan dem?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I 5 § 3 st lag (1976:206) om felparkeringsavgift anges att en ny felparkeringsavgift får tas ut för varje påbörjat kalenderdygn som en olovlig parkering pågår. Det anges vidare att minst sex timmar måste förflyta från det att den första boten utfärdas. Regeln om att endast en bot per påbörjat kalenderdygn får utfärdas och att det måste förflyta minst sex timmar mellan dem gäller situationer där det rör sig om samma felparkeringstillfälle. I ditt fall har du parkerat på två olika gator och därmed rör det sig om olika parkeringstillfällen. Denna bestämmelse är därför inte tillämplig. Det är alltså möjligt att få två böter på samma dag när det inte har gått mer än sex timmar mellan tillfällena, om det rör sig om två olika parkeringstillfällen. Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Får jag promenera på privat mark?

2021-03-15 i Alla Frågor
FRÅGA |Hej, får jag promenera på privat mark? Ägaren påstår att jag inte får göra det men jag har för mig att det i Sverige är tillåtet! Vad gäller??
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I Sverige har vi någonting som kallas för allemansrätt. Allemansrätten är grundlagsstadgad (2 kap 15 § 4 st Regeringsformen) och innebär en rätt för var och en att färdas över annans mark och tillfälligt uppehålla sig där. Det finns inte någon tydlig definition i lag om allemansrättens omfattning men det som kan konstateras är att den innebär en inskränkning av markägarens äganderätt. Detta på så sätt att denne måste acceptera att andra uppehåller sig och eller nyttjar dennes fastighet utan ersättning. En fastighetsägare får alltså inte hindra någon från att uppehålla sig på eller nyttja dennes mark. Allemansrätten må vara en rättighet, men med denna rättighet följer också en skyldighet. Var och en som utnyttjar allemansrätten ska visa hänsyn och varsamhet i naturen, vilket anges i 7 kap 1 § Miljöbalken. Ett undantag från allemansrätten är att man inte får vistas på någons tomtmark, den s.k. hemfridszonen. Hemfridszonen är det område som är närmast runt bostadshuset och på detta område får man inte vistas utan lov från fastighetsägaren. Om man vistas på någons tomtmark utan lov kan man göra sig skyldig till hemfridsbrott enligt 4 kap 6 § Brottsbalken. I enlighet med allemansrätten, har du alltså rätt att promenera på privat mark utan att markägaren hindrar dig. Detta såvida du inte promenerar på dennes tomt. Hoppas du fick svar på din fråga.Vänligen,

Är jag skyldig att återlämna egendom som sålts till mig av någon annan än ägaren?

2021-03-10 i Alla Frågor
FRÅGA |Jag köpte en tv på blocket och betalade för den. Efter att jag hade hämtat tv:n blev jag kontaktad av en person som påstod att hans kompis hade lånat hans tv och sedan sålt den efter ett tag och att jag därför var tvungen att ge tillbaka den till honom eftersom han var den rätte ägaren. Är jag verkligen skyldig att göra det, hur skulle jag veta att hans kompis inte var den rätte ägaren?? Mvh.
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Händelseförloppet du beskriver aktualiserar reglerna om godtrosförvärv, vilka regleras i lag (1986:796) om godtrosförvärv av lösöre (godtrosförvärvslagen). I 1 § godtrosförvärvslagen anges att lagen är tillämplig vid förvärv i god tro av rätt till lösöre. Det finns inte någon lagfäst definition av begreppet lösöre men man brukar säga att det omfattar saker som man kan ha i sin besittning. Detta kan omfatta allting från möbler och elektronik till bilar och smycken. I 2 § godtrosförvärvslagen anges att en person som har förvärvat lösöre från någon som hade egendomen i sin besittning men som inte var ägare till den eller behörig att förfoga över den, kan få äganderätt till egendomen. Detta om personen som förvärvat egendomen har fått den i sin besittning och om denne var i god tro vid förvärvet. I 2 st anges att en förvärvare kan anses ha varit i god tro endast om det är sannolikt att egendomens beskaffenhet, de förhållanden under vilka den utbjöds och omständigheterna i övrigt var sådana att han inte borde ha misstänkt att överlåtaren saknade rätt att förfoga över egendomen. I ditt fall har du angett att du köpte tv:n på blocket och inte hade någon som helst aning om att säljaren inte var den rätte ägaren. Du bör därför anses ha varit i god tro vid förvärvet. Du har även fått tv:n i din besittning, varför du bör anses ha äganderätt till den genom ett godtrosförvärv. Om det är så att ett godtrosförvärv har skett, så har du ingen skyldighet att återlämna tv:n till den ursprunglige ägaren. Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

När bortfaller ett fängelsestraff?

2021-03-07 i Alla Frågor
FRÅGA |Hej. En fråga om bortfallande av påföljd. En vän har blivit dömd till 1 år och två månader för innehav och narkotika smuggling. om personen inte skulle infinna sig eller gå att få tag på, hur lång tid tills bortfallande av påföld?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I ditt fall har du angett att din vän blivit dömd till ett år och två månader. Jag antar att du då syftar på ett fängelsestraff. Bortfallande av påföljd regleras i 35 kap brottsbalken (1962:700) (BrB). I 35 kap 8 § BrB anges att ett utdömt fängelsestraff bortfaller om domen inte har verkställts inom viss tid från det att domen har vunnit laga kraft. Av 51 kap 1 § rättegångsbalken (1942:740) framgår att en dom i brottmål vinner laga kraft tre veckor från den dag då domen meddelats, förutsatt att domen inte överklagas. I 35 kap 8 § BrB anges vidare att ett fängelsestraff som inte överskrider ett år, bortfaller efter fem år. Om ett fängelsestraff som är längre än ett år men kortare än fyra år har utdömts, bortfaller det efter tio år. I ditt fall har du angett att fängelsestraffet som utdömts är ett år och två månader. Det innebär att fängelsestraffet bortfaller efter tio år från den dag då domen vann laga kraft. Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,