Ärver halvsyskon?

2021-02-28 i Arvsordning
FRÅGA |Ärver jag min farbror när han går bort? Han lever ensam är 86 år o har inga barn el fru. Han har däremot en halvsyster i livet,de har olika far. Min pappa och han var helsyskon men min far är död. Har jag rätt till min fars del? Vad jag vet har han inte skrivit nåt testamente..
Jessica Sarhede |Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I första arvsklassen är det bröstarvingarna och efterlevande make/make som ärver men som du nämner har din farbror varken barn eller fru, 2:1 jämte 3:1 1 st ärvdabalken. I andra arvsklassen finns den avlidnes föräldrar, annars den avlidnes syskon och om syskonens är avlidna, deras barn, 2:2 1-2 st ÄB. I den arvsklass finns även halvsyskon som tillsammans med helsyskon ärver vad som skulle tillfallit den avlidnes förälder som är gemensam för syskonen, dvs i ert fall deras mamma. Om din pappa har avlidit så betyder det att från din farbrors kvarlåtenskap kommer du ärva 75% och halvsystern 25%, 2:2 3 st ÄB. Ha dock i åtanke att finns det ett testamente kan detta ändra arvsordningen, men annars blir utfallet vad som beskrivits ovan. Hoppas detta var svar på din fråga!Med vänlig hälsning,

Hur görs make/maka till samägare?

2021-02-28 i Alla Frågor
FRÅGA |Jag äger en fastighet och har nu gift mig. Jag skulle vilja att vi båda stod som ägare till fastigheten. Hur ordnar jag det?
Jessica Sarhede |Hej, detta kan du ordna genom att ansöka om lagfart för din make/maka hos Lantmäteriet där de kommer be er skicka med vissa dokument gällande fastigheten. Har ni inte annars skrivit på något äktenskapsförord, eller att du fått fastigheten i gåva eller arv om att det ska vara din enskilda egendom, kommer fastigheten att bli giftorättsgods i och med giftermålet, dvs att alla tillgångar delas lika, 7:1-2 äktenskapsbalken.Med vänlig hälsning,

Hur lång uppsägningstid är det för uthyrning av egen bostad?

2021-02-06 i Hyresavtal
FRÅGA |Hej!Min dotters pappa har gått bort och hon är ensam arvtagare. Hon är minderårig och därför företräder jag henne.Hon ärver bl.a. flera fastigheter som vi kommer att sälja. Men i en av dem, ett hus på en lantbruksfastighet, finns en hyresgäst.Så min fråga är då: Vilka är reglerna kring uppsägning där? Hur lång uppsägningstid har de? De har hyrt där i ca 5 år.tacksam för svar!
Jessica Sarhede |Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Är det bara en av fastigheterna som har hyrts ut blir lagen om uthyrning av egen bostad tillämplig, 1 § . Du nämner att din dotters pappa hade flera fastigheter, om mer än en hyrdes ut så gäller lagen om uthyrning av egen bostad för den första fastigheten och för de övriga, hyreslagen i 12 kap jordabalken. Eftersom du nämner att endast en fastighet hyrs ut kommer jag i mitt svar utgå från lagen om uthyrning av egen bostad. I så fall är det är det 3 månaders uppsägningstid oavsett om hyresavtalet gäller för bestämd eller obestämd tid, om initiativet kommer från dig som hyresvärd att säga upp hyresavtalet, 3 § 2 st lagen om uthyrning av egen bostad. Jag hade rekommenderat dig att höra av dig till hyresgästerna och förklara hur läget ser ut. Sedan skicka en skriftlig, daterad uppsägning som de skriver på, så att du har bevis på att du sagt upp hyresavtalet. I sista hand om det skulle vara problem att du skickar det som ett rekommenderat brev. Hoppas detta var svar på din fråga!Med vänlig hälsning,

Ärver styvbarn?

2021-01-31 i Arvsordning
FRÅGA |Hej,Min fråga gäller följande. Min moster (98) har inga barn och har utnämnt mina 2 systrar och mig (systerbarn) till arvingar i sitt testament. Mostern är dement och bor på äldreboende i Stockholm.Nu är tyvärr min äldsta syster allvarligt sjuk och kommer inte att leva länge mera. Nu undrar jag hur det blir med vår mosters arv efter att min syster gått bort; hon är änka och har inga egna barn men däremot 5 styvbarn (från hennes mans tidigare 2 äktenskap).Tack på förhand för eran syn på saken.Vänlig hälsning,
Jessica Sarhede |Hej, tack för du vänder dig till Lawline med din fråga! Om din moster inte hade testamenterat sin kvarlåtenskap och din egna mamma inte är vid liv, och mostern inte hade egna barn (1:a arvsklassen) eller make/maka vid liv, så ärver du och dina syskon. 2:2 2 st ärvdabalken (2:a arvsklassen) Sista och 3:e arvsklassen är din mosters mor-och farföräldrar vilka jag antar inte är vid liv. Arvsrätten sträcker sig inte längre än så och därför kommer din systers styvbarn inte kunna ärva hennes andel, utan istället får du och din kvarvarande syster dela hälften var på arvet. Detta gäller i de fall att din ena syster hinner avlida innan din moster. Avlider mostern först och arvet hinner tillfalla din syster som är sjuk, så kan den systern testamentets att styvbarnen men genom den lagreglerade arvsrätten tillfaller inte din systers kvarlåtenskap hennes styvbarn. Hoppas detta var svar på din fråga!Med vänlig hälsing,

Vad händer om förskott på arv inte värderats rätt?

2021-02-28 i Förskott på arv
FRÅGA |Jag har gett barn A en tomt och stuga för flera år sedan. Nu vill jag kompensera barn B och barn C. Kan jag själv göra en värdering av barn A:s gåva eller är det bättre att låta göra en professionell värdering? Om jag värderar barn A:s gåva till 250 000 kr och en värderingsman värderar den till 750 000 kr, vilka kan konsekvenserna bli om jag ändå väljer att följa min egen värdering?
Jessica Sarhede |Hej, tack för du vänder dig till Lawline med din fråga!Vad du har gett barn A i din livstid kommer att räknas som förskott på arvet och dras av från dennes andel när en arvsdelning sedan görs i framtiden, 6:1 ärvdabalken. Utgångspunkten i lagen är att en värdering kommer att ske efter vad stugan var värt när du gav barn A stugan, inte vad den är värd när du gått bort och arvet ska fördelas mellan dina bröstarvingar, 6:3 ÄB. Barn B-C kan komma att klandra den värdering du har gjort av barn A:s stuga om de vill, därför hade jag gett dig rådet att prata med barn B och C nu och eventuellt göra en skriftlig överenskommelse om stugans värdering. Det behövs inte göra en professionell värdering så länge ni är överens, skulle du ha värderar stugan långt under vad den var värd och inte pratat med barn B- C kan de komma att klandra värderingen, det påverkar endast hur stor den andel som barn A i förskott ska ha anses fått ut av sitt arv.Hoppas detta var svar på din fråga!

Hur blir fördelning av arvet när bröstarvingarna är särkullbarn?

2021-02-06 i Arvsordning
FRÅGA |Hej! Jag undrar vem som kommer ärva när min far dör. Hans fru har ett barn från ett tidigare äktenskap men de har inga gemensamma barn. Min far har mig och mitt syskon från hans tidigare äktenskap med vår mor. Då frun är många år yngre och min far har hälsoproblem antar jag att han kommer gå bort först. Får jag och mitt syskon tillsammans 50% och frun 50%? Delas det på 33% eftersom vi är tre med arvsrätt? Kommer mitt bonussyskon ärva min far via min fars fru?
Jessica Sarhede |Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Som utgångspunkt är alla tillgångar om man är gift giftorättsgods, det vill säga bådas oavsett vem som köpte tillgången. Det enda sättet att komma runt denna utgångspunkt är att din pappa och hans fru skrivit äktenskapsförord, eller att någon av respektive mottagit en gåva eller arv med särskilt villkor från givaren att mottagaren ska mota gåvan eller arvet som enskild egendom 7:1-2 äktenskapsbalken. Har din pappa och hans fru inte enskilda egendomar så är alla äger de hälften var av alla tillgångar. Efter att din pappa gått bort kommer det först att göras en bodelning mellan din pappa och hans fru, där deras totala tillgångar kommer att delas på två., 9:1 jämte 10:1 ÄktB. När de totala tillgångarna har delats på två är det du och din bror som har rätt till er pappas halva från äktenskapet. Hade det varit er mamma han var gift med så hade du och din bror fått avvakta med att få ut ert arv tills även er mamma avlidit, men eftersom ni är särkullbarn till din pappa och hans nuvarande fru har ni rätt att få ut arvet direkt när han gått bort, 3:1 1st Ärvdabalken.Ditt bonussyskon ärver från sin mamma och inte er pappa, sen blir det ju indirekt hälften av din pappa och hans frus tillgångar som bonussyskonet i nästa led ärver. Det som skulle kunna ändra på fördelningen av arvet är annars om din pappa skrivit testamente som fördelar tillgångarna annorlunda.Hoppas detta var svar på din fråga, Med vänlig hälsning,

Om förälder avlider när får särkullbarnen tillgång till sitt arv?

2021-01-31 i Bröstarvinge
FRÅGA |hejMin biologiska mamma har avlidit jag har inte vuxit upp hos henne men är ej bortadopterad endast varit placerad i fosterhem hon var gift med en man som ej är min far. Ärver jag henne nu när hon avlidit, dom har en bostadsrätt tillsammans som är värd c:a 2.5 miljoner. Jag har också en bror som har en annan papap än den man mamma var gift med. Om jag är arvsberättigad hur gör man då med fördelning av bostadens värde? Måste hennes make lösa ut oss så vi får vårt arvMVH
Jessica Sarhede |Hej, tack för du vänder dig till Lawline med din fråga! Att du inte vuxit upp med din mamma har ingen betydelse för arvsrätten. Utan du och din bror är din mammas bröstarvingar och tillhör första arvsklassen och går aldrig att göra helt arvslösa, 2:1 ÄB. Utan ni har alltid rätt till er laglott. Eftersom hennes nuvarande make varken är din pappa eller din brors har ni som särkullbarn rätt att direkt få ut ert arv direkt efter er mamma avlidit, 3:1 ÄB. Sedan kan ni välja att avstå arvet till fördel för hennes nuvarande man och få ut arvet efter han avlidit, 3:9 ÄB. Har din mamma och hennes man inget äktenskapsförord, din mamma fått bostadsrätten i gåva eller ärvt den med villkoret att det ska vara hennes enskilda egendom, äger hon hälften av lägenheten då allt som undantagits som enskild egendom är giftorättsgods, och då äger din mamma och hennes man lika stor andel, 7:1-2 äktenskapsbalken. Du och din bror kan upprätta avtal tillsammans med er mammas man om han ska få nyttjanderätten tills det att han avlider, men att ni övertar ägandet där finns lite olika tillvägagångssätt. Som du själv nämner kan ni också komma överens om att han löser ut er från lägenheten för att kunna bo kvar. Hoppas detta var svar på din fråga. Med vänlig hälsning

Går det att samäga bostadsrätt för att göra det möjligt för ena parten att bo i bostaden?

2021-01-31 i Samägandeavtal
FRÅGA |Hej!Jag och min fru har vi i avsikt att köpa en bostadsrätt, med syfte att hyra ut till min frus pensionerade föräldrar. Jag förstår att det inte är en garanti att bostadsrättsföreningen godkänner andrahandsuthyrning. Skullle det vara möjligt att skriva ett avtal med föräldrarna att de är "med-ägare" till bostadsrätten (för att kunna garantera att de kan bo där) men att vi har full rättighet till att besluta om att sälja och att säljesumman helst tllfaller oss?Hälsningar,
Jessica Sarhede |Hej, tack för du vänder dig till Lawline med din fråga. Att ha med din fria föräldrar som medägare till bostadsrätten gör precis som du säger att det blir svårare för bostadsrättsföreningen att neka att föräldrarna är de som bor i lägenheten, oftast är detta reglerat i föreningens stadgar så tipset är att kollar stadgarna för de lägenheter ni finner intressanta. I ett separat avtal kan ni sedan reglera hur nyttjanderätten till lägenheten ska se ut, hur betalningen ska se sen kan ni reglera vid en eventuell försäljning, det avtalsförhållandet kan endast du och din fru samt hennes föräldrar avtala. Så länge ni är överens blir det inga problem, jag hade dock rekommenderat er som du själv nämner att reglera er överenskommelse skriftligt.Hoppas detta var svar på din fråga!Med vänlig hälsning,