Kan man återkalla ett anbud eller en accept?

2021-07-01 i Anbud och accept
FRÅGA |Hej om jag skrev till en tjej på blocket att jag ville köpa hennes soffa för 1000 kr och sen skriver att jag ångrar mig är det okej? Hon hann inte läsa mitt sms eftersom det inte stod "läst" än. Blir det bindande ändå?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Huvudregeln enligt svensk rätt är att anbud och accept är bindande för anbudsgivaren och acceptgivaren, vilket följer av löftesprincipen som regleras i 1 § avtalslagen. Det finns dock ett lagstadgat undantag från detta vilket regleras i 7 § avtalslagen. Där anges att det finns en möjlighet till återkallelse av ett anbud eller en accept. Återkallelsen är endast giltig om mottagaren tar del av den innan eller samtidigt som denne tar del av anbudet eller accepten. Av din fråga framgår att säljaren inte har hunnit ta del av ditt anbud än, vilket innebär att det är möjligt för dig att återkalla det i enlighet med 7 § avtalslagen. Om säljaren å andra sidan hade tagit del av ditt anbud innan du skickade meddelandet om återkallelse av anbud, hade återkallelsen inte varit giltig. Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Måste muntliga anbud antagas omedelbart?

2020-10-20 i Anbud och accept
FRÅGA |Hej! Jag såg en annons på blocket om en soffa som jag var intresserad av men det stod inget pris. Jag ringde säljaren och frågade hur mycket han var villig att sälja den för. Han sade då 1500 kr, varpå jag svarade att jag behövde tid på mig att fundera. Två dagar senare ringde jag honom för att säga att ja ville köpa soffan men då sade han att han hade sålt den till någon annan. Kan han göra så?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!I 1 kap 3 § 2 st anges att muntliga anbud måste antagas omedelbart, såvida man inte har avtalat om en längre acceptfrist. I detta fall rör det sig om ett muntligt anbud, eftersom säljaren per telefon erbjöd dig att få köpa soffan för 1500 kr. Ni avtalade inte om någon längre acceptfrist, varför det muntliga anbudet skulle ha antagits direkt om det var så att du ville köpa soffan. Det var alltså helt okej för säljaren att sälja soffan till någon annan.Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Är det tillåtet att höja ett avtalat pris i efterhand?

2021-04-20 i Anbud och accept
FRÅGA |Hej, en person la upp en annons på blocket på en jacka och angav inte något pris. Jag skrev då och frågade vilket pris personen ville ha för jackan och personen svarade då och sa att jag skulle få den för 950 kr. Jag svarade ja, och när jag sen skulle hämta jackan och betala ville hen plötsligt ha 1050 kr. Jag blev jätteirriterad, har inte personen en skyldighet att ta emot 950 kr eftersom hen sa att det var det priset hen ville ha? Tack.
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Huvudregeln enligt svensk rätt är att anbud och accept är bindande för anbudsgivaren och acceptgivaren, vilket följer av löftesprincipen som regleras i 1 § Avtalslagen. En annan grundläggande princip inom avtalsrätten är Pacta sunt servanda, vilken innebär att avtal ska hållas. I detta fall har säljaren gett dig ett anbud om 950 kr, vilket denne är bunden till. Du har sedan accepterat anbudet, vilket innebär att ett avtal har kommit till stånd. Säljaren måste hålla sig till det som har avtalats och har alltså inte rätt att höja priset i efterhand.Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,

Är jag bunden av mitt anbud?

2020-10-13 i Anbud och accept
FRÅGA |En bekant till mig la ut på Facebook att hon säljer ett par byxor som jag blir intresserad av. Inlägget består av en bild på byxorna och text "Säljer helt nya byxor pga passar ej mig. Säljes för 400 kr eller högsta bud." Jag ville köpa och skickade privat ett meddelande på Facebook till henne och skrev "Köper för 600 kr!", men ångrade mig direkt då jag insåg det var lite för mycket pengar. Jag ringde direkt upp henne och säger att jag vill dra tillbaka mitt anbud. Är jag då bunden av anbudet om hon inte hade hunnit se meddelandet med anbudet?Och om hon hade läst anbudet innan jag ringde, är jag då bunden av det?
Vanessa Hannah |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Huvudregeln enligt svensk rätt är att anbud och accept är bindande för anbudsgivaren och acceptgivaren, vilket följer av löftesprincipen som regleras i 1 § Avtalslagen. Det finns dock ett lagstadgat undantag från detta vilket anges i 7 § Avtalslagen. Där anges att det finns en möjlighet till återkallelse av ett anbud eller en accept. Återkallelsen är endast giltig om mottagaren tar del av den innan eller samtidigt som denne tar del av anbudet eller accepten. Du är alltså inte bunden av anbudet om det är så att säljaren inte hade hunnit ta del av det vid tillfället då du kontaktade henne för att återkalla det. Om säljaren å andra sidan hade hunnit ta del av anbudet innan du kontaktade henne så är du bunden av det.Hoppas du fick svar på din fråga!Vänligen,