Vilket avdrag på lönen får göras för parkering?

2019-04-01 i Avtal
FRÅGA |Hej! Min arbetsgivare tillhandahåller parkeringsplatser bredvid arbetsplatsen. För att få utnyttja dessa platser görs ett avdrag på lönen. Alla anställda som vill använda platserna får samma avdrag på lönen. Då det är fler anställda som kör bil än antalet p platser händer det att det är fullt och man måste då lösa en biljett den dagen. Kan arbetsgivaren kräva att jag betalar en biljett utöver det som dras på min lön varje månad?
Dennis Lavesson |Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!Att du ingått ett avtal med arbetsgivaren om löneavdrag för parkering på någon av x antal parkeringsplatser som arbetsgivaren tillhandahåller är giltigt. Innebörden är att ni avtalat om att du mot ett löneavdrag har rätt att nyttja någon av de parkeringsplatser som ingår. Om någon av de parkeringsplatserna inte är lediga förstår jag det som att du får ställa dig på en annan parkeringsplats (som inte ingår) och då betala. Det är helt i sin ordning och arbetsgivaren får göra så. Ni har avtalet om vissa parkeringsplatser, är dessa upptagna får du helt enkelt betala på någon av de andra.Hoppas du fått svar på din fråga!Vänligen,

Avtal och begreppet rimlig tid

2019-03-31 i Avtal
FRÅGA |Vad innebär rimlig tid i ett affärsavtal
Victoria Rosscheree |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Så som jag har uppfattat din fråga handlar den om avtalsrätt.Vad gäller begreppet rimlig vid, beror det på vilken typ av avtal det gäller samt vilken typ av karaktär den har, gäller det till exempel leverans av varor beställda av en konsument gäller § 5 konsumentköplagen där rimlig tid är som huvudregeln för tidpunkten när varan ska avlämnas är inom rimlig tid från köpet. Varans art och beskaffenhet får ge ledning till vad som kan ses som rimlig tid. Vidare om det gäller Lag (2005:59) om distansavtal och avtal utanför affärslokaler (Distansavtalslagen) vid distansköp av varor eller tjänster eller Lag (1915:218) om avtal och andra rättshandlingar på förmögenhetsrättens område ( Avtalslagen , AvtL) kan rimlig tid variera beroende på vilken del av avtalet det gäller eller vilken tjänst avtalet handlar om. För att kunna svara mer utförligt på din fråga behövs mer information om avtalets karaktär.Vill du ha mer rådgivning eller hjälp av en jurist?Då kan du använda dig av någon av våra andra tjänster:- Gratis telefonrådgivning, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 2.- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom tre dagar för 995 kr, klicka här - Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom 24 h för 1495 kr, klicka här- Boka tid med en jurist för 1677,50 kr/h, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 1.Vänligen,

Vad händer med ett avtal med en juridisk person om denna upplöses?

2019-03-31 i Avtal
FRÅGA |Har ett avtal med ett företag A HB om att hyra en frisörsstol. Nu har företaget A HB upphört och ägaren har bildat ett nytt bolag med nytt organisationsnummer. Min fråga gäller om mitt avtal med A HB gäller för det nya bolaget. Jag har inte skrivit något nytt avtal med det nya företagetMed vänlig hälsningMatilde Mazzoni
Michaela Iosifidou |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Jag tolkar det som att A HB är ett handelsbolag.Ett handelsbolag är en juridisk person (1 kap 1 § lag om handelsbolag och enkla bolag). En juridisk person är ett rättssubjekt och kan därigenom ingå rättsligt bindande avtal.När ett handelsbolag upphör finns inte längre den juridiska personen och därmed inte heller ett rättssubjekt som kan vara part i ett avtal. Detta innebär i ditt fall att handelsbolagets upphörande även innebär att du saknar en avtalspart.För att besvara din fråga kan du eventuellt finna ledning i ditt avtal med A HB. Avtalet kan innehålla bestämmelser om vad som ska ske med avtalet vid handelsbolagets upphörande. I sådant fall är det dessa bestämmelser som gäller.Om avtalet saknar information om vad som sker vid handelsbolagets upphörande, tror jag inte avtalet med A HB gäller mot det nya bolaget. Jag skulle rekommendera dig att prata med ägaren om avtalssituationen och eventuellt ingå ett nytt avtal om hyra av frisörstolen med det nya företaget.Hoppas du fick svar på din fråga!Med vänliga hälsningar,

Verkan av att inte följa indexklausul?

2019-03-31 i Avtal
FRÅGA |Hej!Jag har ett avtal med en leverantör om en tjänst, avtalet ska höjas med index varje år men leverantören har sedan starten valt att inte höja priset för tjänsten ngn gång men vill nu höja priset och beräkna det nya priset retroaktivt från avtalets start.
Carl Trolle Olson |Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga. Det finns två olika möjliga juridiska synsätt på denna fråga. 1. Leverantören har de senaste åren valt att ge dig ett bättre pris än vad som framgår av avtalet, men nu valt att sätta priset i enlighet med indexklausulen. Att leverantören har valt att ge dig ett lägre pris de senaste åren påverkar inte leverantörens rätt enligt avtalet att kräva betalt enligt indexklausulen. 2. Ni har genom konkludent handlande ingått ett nytt avtal. Med konkludent handlande menas att ett nytt avtal har ingåtts underförstått, vilket parternas handlande ger uttryck för. Detta nya handlande har ersatt det gamla avtalet. I din situation är det svårt att avgöra vilket juridisk mening som ska gälla. Jag måste tyvärr ge dig det tråkiga ''det beror på - svaret''. Om leverantören inte har följt indexen endast ett år, är det mycket som talar för att årets prissättning var ett undantag från avtalet och att den indexklausulen fortfarande gäller. Om samma pris har tillämpats i tio år blir frågan emellertid annorlunda, eftersom det nu finns ett starkt mönster gällande prissättningen. Lösningen hittas dock ofta genom att titta på syftet med indexklausulen och avgöra vad som är rimligt med tanke på er ursprungliga överenskommelse. Hoppas att du fick vägledning med din fråga. Tveka inte på att höra av dig om du har fler frågor.

Kan vi friskriva oss från ansvar?

2019-04-01 i Avtal
FRÅGA |Hej,Vi har en firma som matchar företag som har ett problem (t.ex. om de ska behålla sin data på servrar eller flytta data till molnet) och experter som har kunskap om liknande problem.Vi matchar dem samman för ett samtal där företaget som behöver hjälp betalar en summa mellan 1 000 och 10 000 för 1-timmes samtal med en expert. Vi har en andel för att vi förmedlat kontakten och hanterat transaktionen av pengar mellan parterna.Vi vill ha en policy som ger pengarna tillbaka om man inte är nöjd med samtalet men vi vill inte ta något ansvar för råden som ges i samtalet och om företaget agerar på råden och något inte blir som de tänkt (t.ex. kostsammare, sämre kvalitet, etc).Min fråga är kan vi friskriva oss från det ansvaret och vad i så fall måste vi tänka på?Tack!
Dennis Lavesson |Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!Det är fullt möjligt att friskriva sig. Det finns dels en möjlighet att friskriva sig från ansvar för avtalsprestationen som sådan. Utför man en tjänst eller säljer en vara friskriver man sig från att denna på något sätt är bristfällig. Det kan också vara så att man i och för sig inte friskriver sig från själva prestationen, men att man avtalar bort motpartens möjligheter att göra några påföljder gällande på grund av den eventuellt bristfälliga prestationen. Vid upprättande av avtal ska man alltid vara så tydlig som möjligt. Vid utformande av en friskrivningsklausul är tydligheten extra viktig. Dels måste ni vara tydliga, dels måste ni se till att kunden verkligen tar del av friskrivningen (och att den inte är gömd i det finstilta i avtalet er emellan).Min rekommendation är att ni bokar en tid med en jurist på Lawlines juristbyrå. Eftersom ni är en kommersiell verksamhet vari det i slutändan kan röra sig om mycket pengar, är det en billig investering att en jurist utformat friskrivningen juridiskt korrekt. Är ni intresserade av detta är ni varmt välkomna att återkomma till mig per e-post på dennis.lavesson@lawline.se för en offert och vidare kontakt.Med vänliga hälsningar,

Utebliven del av slutlön

2019-03-31 i Avtal
FRÅGA |Hej, har blivit uppsagt pga arbetsbrist och i överenskommelsen med Unionen och min arbetsgivare som jag och arbetsgivaren skrivit under så står det att jag ska få en viss slutlön. Men jag har fått mindre än hälften, än det som vi skrivit avtal på. Har jag rätt att stämma min arbetsgivare!?
Jennifer Jalaho |Hej, tack för att du vänder dig till oss på Lawline. Uppenbarligen så har din arbetstagare, inte fullgjort sin avtalsförpliktelse. I en sådan situation så kan man söka om ett betalningsföreläggande hos Kronfogdemyndigheten (KFM). Detta regleras i lagen om betalningsförläggande och handräckning (LBH), jag hade vänt mig till KFM i ditt fall. Enligt 2 § denna lag så får man ansöka om betalningsföreläggande om förlikning är tillåten i saken, alltså om det är fråga om ett dispositivt tvistemål, som det är fråga om i detta fall. Med vänlig hälsning,

Frågan om bundenhet vid köpeavtal

2019-03-31 i Avtal
FRÅGA |Hej,Jag vann i går en auktion på Tradera som visades i "mina köp" i någon sekund och sedan försvann.när jag kontaktade säljaren så var han lika snopen som jag då denna auktion nu flyttats fram ett dygn, av anledningen att Tradera hade driftsstörningar. hur som helst så kontaktade jag Tradera med detta och dom hävdar att dom har rätt att göra detta, till trots att jag bevisligen redan vunnit auktionen.Vad finns det för regelverk för detta?Jag har spart undan den chattkonversation jag haft med både säljaren och Traderas kundtjänst.vänliga hälsningar
Filip Braun |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!Huvudregeln är att bundenhet uppkommer när du vinner auktionen, dvs du har då rätt att få varan. Dock måste man ta i beaktning att eftersom att du köpte varan hos en näringsidkare så är det deras regler som gäller. De har således rätt att skjuta upp auktionen. Vad som dock krävs, är att det ska stå i deras allmänna villkor eller liknande för att de ska ha stöd att göra det. Hoppas du känner dig nöjd med svaret!Med vänlig hälsning

Står avsändaren för risken om ett meddelande inte kommer fram alls?

2019-03-31 i Avtal
FRÅGA |Avtalsrätten ?Den generella utgångspunkten inom avtalsrätten är att avsändaren står för risken för att hanns meddelande inte kommer fram i rätt tid eller på rätt sätt.Jag utgår ifrån att det är sant.Min fråga är: gäller det även alternativ: meddelande inte kommer fram alls ?
Maria Simeonidou |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Du har rätt i att utgångspunkten är att avsändaren står för risken för att meddelandet inte kommer fram i rätt tid eller på rätt sätt. Detta innebär att avsändaren bär risken för att meddelandet kommer fram för sent eller försvinner exempelvis i posen. Svaret på din fråga är följaktligen att avsändaren bär risken även när ett meddelande inte kommer fram alls.Tveka inte att höra av dig till oss vid ytterligare funderingar!Vänligen,