Förutsättningar för avdragsgill sponsring

2019-12-16 i Avdrag
FRÅGA |Hej!Är det skattefritt för ett aktiebolag att sponsra en individuell idrottare?
My Öhman |Hej, Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga. Regler om skatt finns i inkomstskattelagen. AvdragsrättNär vi pratar om skatt brukar vi säga att vissa inkomster är skattefria och att vissa utgifter är avdragsgilla. Att ett bolag skulle lägga pengar på sponsring kan under vissa omständigheter vara en avdragsgill kostnad. Betydelsen av detta är att kostnader som lagts på sponsring får dras av mot inkomsterna som ska beskattas. Enkelt exempel: Bolaget har inkomster på 100 kr och har lagt 30 kr på sponsring, 70 kr tas då upp till beskattning. Lägre inkomster bidrar ju till mindre skatt, vilket kan vara förmånligt för ett bolag. SponsringGränsdragningen som är viktig att göra är huruvida det ekonomiska biståndet ska beaktas som en gåva eller som sponsring för aktiebolaget i fråga. Beaktas sponsringen till sin karaktär utgöra en gåva så är kostnaderna för denna inte avdragsgill (9 kapitlet 2 § 2 stycket Inkomstskattelagen). Skulle sponsringen beaktas som marknadsföring, representation, lokalkostnad, personalkostnad eller forskning och utveckling så är det en utgift för att bibehålla inkomster, vilket är en avdragsgill kostnad (16 kapitlet 1, 2, 9 §§ Inkomstskattelagen).Under vilken av de avdragsgilla kategorierna som sponsringen skulle falla under beror på sponsringens karaktär. Ska ett företags logga synas på matchtröjor så torde det falla under marknadsföring, bjuder företaget in till fest så kan det vara representation (under vissa förutsättningar). Den viktigaste gränsdragningen är huruvida bolaget som sponsrar får en direkt motprestation eller inte. Bolaget måste kunna visa att exempelvis värdet av marknadsföringen som erhålls eftersom bolagets logga är på matchtröjorna motsvarar värdet av sponsringen. Avdrag kan bara beviljas för den del som inkomsterna motsvarar utgifterna. Att sponsringen skulle ge bolaget ett gott rykte (goodwill) räknas inte som en direkt motprestation. Exempel: Ett bolag sponsrar ett fotbollslag med matchtröjor med bolagets logga på. Tröjorna har ett värde på 100 kr och det beräknade värdet på sponsringen som marknadsföring är 50 kr. I exemplet får 50 kr dras av som kostnad, medan de 50 kr som saknar direkt motprestation räknas som gåva och beviljas inte avdrag. Individuella idrottareVisst kan man sponsra individuella idrottare, men jag kan tänka mig att det bli svårare för ett bolag att visa på att sponsringen har ett marknadsmässigt värde. Hoppas att du har fått svar på din fråga!Hälsningar,

Avdrag för armbandsur i tjänsten

2019-10-30 i Avdrag
FRÅGA |Får jag som yrkesofficer göra avdrag i deklarationen för en klocka? Är ett måste i mitt yrke att ha en klocka och blir inte tilldelat någon utav försvarsmakten.
My Öhman |Hej, Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga. Avdrag för instrument, verktyg och andra arbetsredskap får medges om det krävs för att utföra ditt arbete (12 kapitlet 1 § Inkomstskattelagen). Avdrag för privata levnadskostnader är inte avdragsgilla (9 kapitlet 2 § Inkomstskattelagen). Det gäller alltså att kunna styrka att klockan i fråga huvudsakligen är till förvärvandet av arbetsinkomst och inte till ditt privata bruk. En klocka vars funktioner stämmer väl överens med dina yrkesuppgifter är därför att föredra om du vill få avdrag beviljat. Avdrag för arbetsredskap förutsätter även att redskapet i fråga inte tillhandahålls av arbetsgivaren, vilket stämmer väl in på ditt fall. Det kan tilläggas att ifall du köper en klocka vars prisnivå är dyrare än vad som anses motiverat av tjänstebehovet bör avdrag reduceras till en skälig nivå. Det blir alltså ingen Rolex. Avslutningsvis bör kvittot sparas för att styrka kostnaden. Skatterätten är väldigt specifik och mycket bygger på praxis och riktlinjer för specifika avdrag. Jag lyckades inte hitta specifik praxis om avdrag för armbandsur men det torde räknas till arbetsredskap i ditt yrke. Hoppas att du fått ett någorlunda hjälpsamt svar på din fråga!Hälsningar,

Förutsättningar för att två personer i samma hushåll ska få använda sig av ROT-avdrag

2019-08-31 i Avdrag
FRÅGA |Hej!Jag äger en bostadsrätt själv men min sambo kommer bo med mig och vara skriven på adressen. Har vi båda rätt att göra ROT-avdrag för 50 000 kr/år eller måste jag skriva över en andel av bostadsrätten på honom först?Tacksam för hjälp!Hälsningar,
Emil Duberg |Hej och tack för din fråga till Lawline!Som du skriver gäller är taket för ROT-avdrag (sedan 1 juli 2019) 50 000 kronor per person och år. Ett av kraven för att få göra RUT-avdrag är att man äger bostaden när arbetet utförts. För att både du och din sambo ska kunna använda er av RUT måste du således skriva över halva bostadsrätten på honom. Detta görs enklast med ett gåvobrev (svaret på din fråga är alltså "ja").Du kan läsa mer om villkoren för RUT här.Du kan läsa mer om gåvobrev här.

Kan man göra ROT-avdrag på en fastighet som man inte äger själv?

2019-06-30 i Avdrag
FRÅGA |Hej,Min fru äger ett sommarställe på arrendetomt. (100 %) Vi är gifta.Får jag göra rotavdrag när vi installerar en luftvärmepump där?
Daniela Karlsson |Hej,Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga. Jag tokar din fråga som att din fru äger sommarstället till 100 % och du inte äger någon del. Då gäller att man kan få ROT-avdrag för ett sommarhus på en arrendetomt. För att få göra ROT-avdrga behöver du däremot äga och bo i bostaden (räcker att delvis bo i bostaden, dvs. ha dubbla boenden). I detta fall skriver du att din fru äger hela sommarhuset, vilket gör det svårt för dig att kunna få godkänt ROT-avdrag på installationen av luftvärmepump.Läs mer om detta på Skatteverkets hemsida. Hälsningar

Avdrag för uthyrning av privatbostad vid delat ägande

2019-11-17 i Avdrag
FRÅGA |Om jag och min sambo vill hyra ut övervåningen i vårt hus, får båda dra av 40000 + 20% innan skatt? Vi äger 50% var. Eller är det kopplat till fastigheten?
Carl Oscarsson |Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Enligt 42 kap. 30 § 2 stycket inkomstskattelag (se här) ska ett schablonavdrag på 40 000 kr göras för uthyrning av en privatbostad. Eftersom ersättningen avser uthyrning ska ni enligt 42 kap. 31 § inkomstskattelag (se här) göra ytterligare avdrag med 20 % av hyresintäkten. Eftersom avdragen anknyter till fastigheten och ni äger 50 % var betyder det alltså att var och en av er får dra av 20 000 kr + hälften av 20 % av hyresintäkten.Jag hoppas att du har fått svar på din fråga!Vänligen

Kan ett dödsbo få RUT-avdrag för flyttstädning vid försäljning av bostadsrätt?

2019-10-01 i Avdrag
FRÅGA |Kan dödsbo få rutavdrag för flyttstädning vid försäljning av bostadsrätt?Tack på förhand!Hans
Anna Holmström |Hej! Tack för att du vänder dig till lawline med din fråga! Bestämmelser om rutavdrag finns i inkomstskattelagen (IL). Dödsboet kan bara få skattereduktion för rutarbete som har utförts före dödsfallet (se 67 kap. 11 § tredje stycket IL). Det innebär att hushållsarbete som utförts efter dödsfallet inte kan bli föremål för skattereduktion. Det är inte heller möjligt för efterlevande barn att få rutavdrag för arbete som har utförts i förälders bostad efter dödsfallet. Det innebär att dödsboet inte kan få rutavdrag för flyttstädning vid försäljning av bostadsrätt. Jag hoppas att du fick svar på din fråga!

Skatt på besparingar från utlandet?

2019-07-28 i Avdrag
FRÅGA |Hej, Jag flyttade till Sverige för 8 år sedan. Innan detta hade jag jobbat i Spanien i flera år och sparat pengar på ett spanskt sparkonto (pengar var taxerad enligt spanska skatteregler). Jag har deklarerat till Skatteverket räntan som jag har fått från sparkontot. Nu vill jag överföra pengarna till mitt svenskt bankkonto för att köpa bostad. - Hur brukar Skatteverket reagera i sånt fall? Vilken information behöver jag skicka till Skatteverket i fall de kräver att jag visar varifrån kommer insatserna? - Finns det någon gräns som kan överföras över en viss tid utan att behöva ge förklaringar till Skatteverket? Tack!
Narin Banaee |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!Din fråga handlar om en överföring från utlandet. Överföringen i sig utlöser ingen skattskyldighet, däremot har din bank en skyldighet att lämna en kontrolluppgift till Skatteverket om att pengar har förts in. Kontrolluppgiftsskyldigheten möjliggör för Skatteverket att kontrollera om de införda pengarna borde ha beskattats i mottagarlandet. Om Skatteverket begär in underlag kommer de nog specificera vad de vill ha in. Det är nog möjligt att begära avräkning för den utländska skatten i din svenska inkomstdeklaration. Det framgår inte hur mycket pengar det är fråga om, men tänk på att även din bank kan begära in underlag avseende överföreningen. Detta då banken måste förstå syftet med överföreningen och vart pengarna kommer ifrån. Avseende frågan om beloppsgräns ska kontrolluppgifter lämnas om betalningen överstiger ett belopp om 150 000 kronor eller utgör delbetalningar som totalt överstiger 150 000 kronor. Sammantaget har Skatteverket en kontrolluppgiftskyldighet, vilket kan medföra att de begär in underlag från dig. Myndigheten kommer nog specificera vad det är de vill ha in. Det du kan göra är att begära avräkning för den utländska skatten i din svenska inkomstdeklaration. Jag hoppas att du har fått svar på din fråga!Vänliga hälsningar,

Kan man få rutavdrag för trädfällning på en arrendetomt?

2019-06-21 i Avdrag
FRÅGA |Hej,kan vi göra rutavdrag för trädfällning på en arrendetomt?
Johanna Persson |Hej!Tack för att du vänt dig till Lawline med din fråga.Reglerna om rutavdrag finns i inkomstskattelagen (IL). Ni kan få rutavdragNi kan få rutavdrag för trädfällning på en arrendetomt. "Borttagning av träd" på en tomt är en av de hushållstjänster som ger rätt till rutavdrag (67 kap. 13 § fjärde punkten IL). Det saknar betydelse att tomten är arrenderad så länge ni helt eller delvis bor i en bostad på tomten (67 kap. 14 § första stycket IL).På Skatteverkets hemsida finns det mer information om vilka villkor som gäller för rutavdraget. Jag hoppas att du har fått svar på din fråga! Om du har fler funderingar så får du gärna skicka in en ny fråga till oss.Med vänliga hälsningar,