Om istadarätten vid arvskifte

2017-01-13 i Arvsordning
FRÅGA
Min mormor har avlidit, hennes 3 barn har går bort. Min mammas del av arvet ska delas mellan mig och min syster. Vi hade en 3:e syster som också är död, betyder det att hennes del går till hennes dotter (dvs barnbarnsbarnet) eller stannar det mellan oss barnbarn?
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Genom den så kallade istadarätten kommer din systers dotter att ärva sin moders del. Du och din syster får alltså dela arvet efter er mormor med er systerdotter.

Istadarätten framgår av 2 kap. 1 § 2 st. ärvdabalken.

Med vänlig hälsning,

Jonas Wester
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1645)
2021-08-04 Vem ärver efter min far?
2021-08-02 Kan man ärva av sina syskon?
2021-08-02 Ärver jag hela min brors kvarlåtenskap?
2021-07-31 Har styvbarn arvsrätt?

Alla besvarade frågor (94628)