Tillstånd till andrahandsupplåtelse av bostadsrätt

2017-05-05 i Bostadsrätt
FRÅGA
HejJag har hyrt ut min lägenhet i ca 1.5 år sammanlagt. Först från 1/9-15 - 1/6-16 och sen från 1/9-16 och framåt.Nu har jag fått tillstånd att hyra ut tillomed 1 oktober 2017, men sen är det stopp säger dem. från 1/9-16 är det en och samma hyresgäst som hyrt lägenheten, och hon vill även fortsätta uthyrningen så länge som möjligt. Jag själv bor utomlands, men har varit hemma tillofrån undertiden, men vill stanna utomlands. Men vill inte behöva tvingas sälja lägenheten. Hur kan jag gå tillväga? Jag är fortfarande skriven på min lgh, och min pappa har fullmakt över mina tillgångar och kan alltså representera mig om några probelm uppstår. Det finns inga klagomål på hyresgästen och alla betalningar är i tid, föreningen är liten ca 80 lgh, men jag är den enda som hyr ut i andra hand. Jag själv ser ingen anlednng för föreningen att säga nej, jag själv vill inte sälja för det hade inneburit att jag måste göra mig av med allting jag äger i sverige då jag inte hade haft någonstans att föra det.. Samt med tanke på bostadssituaionen så kommer det vara svårt att få tag i en ny när jag väl flyttar hem. Vad har jag för val? bör man gå till hyresnämnden? finns det någon lagstiftning man kan visa för föreningen för att få större chans till godkännande? jag har kvar mitt källarföråd, som hon inte har tillgång till. kan jag påstå att hon är inneboende då? eftersom hon inte har tillgång till hela lägenheten? tack
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Relevanta regler om hyra hittas i 7 kap. Bostadsrättslagen (här).

Tillstånd

Uthyrningen är ansedd som tillåten p.g.a. samtycke (tillstånd) som har getts av föreningen. Tillstånd ska lämnas, om bostadsrättshavaren har skäl för upplåtelsen och föreningen inte har någon befogad anledning att vägra samtycke, 7 kap. 10 § Bostadsrättslagen (här). Tillståndet ska begränsas till viss tid, 7 kap. 11 § Bostadsrättslagen (här).

Tillstånd till att hyra ut i andra hand syftar till att upplåtelsen är tillfällig och att förstahandshyresgästen avser att flytta tillbaka. Det ligger i en bostadsrättsförenings intresse att lägenheterna inte i alltför stor utsträckning bebos av andra än bostadsrättshavarna själva.

Förverkande

Föreningen har begränsad tillståndet till 1 oktober 2017. Om du fortsätter att upplåta lägenheten efter detta datum kommer nyttjanderätten att anses som förverkad och föreningen blir berättigad att säga upp dig som bostadsinnehavare till avflyttning, 18 § 1 st. 2 p. Bostadsrättslagen (här) såvida det inte sker en rättelse (att hyresgästen flyttar utan dröjsmål eller att du och föreningen kan komma överens om ett nytt tillstånd, 7 kap. 20 § Bostadsrättslagen (här).

Du kan också vända dig till hyresnämnden, som då kostnadsfritt medlar mellan dig och bostadsrättsföreningen. Nämnden kan medla så länge tvisten inte pågår i domstol.

Inneboende

I det fall då du skulle vilja hyra ut ett rum i din lägenhet, behöver du inte söka tillstånd hos bostadsrättsföreningen. Detta av anledningen att du själv skulle bo kvar i lägenheten och din inneboende inte anses bruka bostaden självständigt. Men eftersom du fortsätter att bo utomlands och den du hyr ut till har tillgång till hela lägenheten, kan denne inte anses som inneboende.

Hoppas att detta gav svar på din fråga! Du kan alltid höra av dig till Lawline igen om det skulle uppstå någon oklarhet.

Vänligen,

Anastasia Matveeva
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Bostadsrätt (1243)
2021-09-19 Vad kostar en extern ordförande i en bostadsrättsförening?
2021-09-16 Får man använda inre reperationsfond trots ägarbyte?
2021-09-15 Behöver man styrelsens godkännande för att ha en inneboende?
2021-09-14 Brf:s villkor med fläckfritt belastningsregister

Alla besvarade frågor (95747)