Vad händer med byggnad efter arrendets avslut?

2017-06-28 i Arrende
FRÅGA
Hej!Min svärmor äger ett hus på en arrendetomt som markägarna har sagt upp arrendet på och det löper ut 2018-05-31 dvs då ska hon lämna ifrån sig det.Måste vi ta bort huset och återställa marken?Är markägaren skyldig att köpa huset?Med vänlig hälsning!Robert
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Allmänna bestämmelser om arrende finns i 8 kap. jordabalken. Angående din specifika fråga kan svar hämtas i 21 § i samma kapitel. I 21 § 1 stycket står det att arrendatorn kan erbjuda markägaren att köpa huset. Svarar inte markägaren inom en månad från erbjudandet att han är villig att köpa huset kan man sälja till eventuell ny arrendator eller ta bort huset. Vid borttagande ska sedan marken återställas till tjänligt skick. Lämnas huset bara kvar på marken efter frånträdet tillfaller äganderätten markägaren efter tre månader enligt 21 § 2 stycket.

Med vänliga hälsningar,

Oskar Jansson
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Arrende (218)
2021-06-30 Kan en bostadsrättsförening säga upp en medlems parkering?
2021-06-29 Ändring av arrendeavgift och besittningsskydd för bostadsarrende
2021-06-27 Ofullständig fråga
2021-06-26 Kan jag som jordägare villkorsjustera och/eller säga upp ett avtal om bostadsarrende?

Alla besvarade frågor (94160)