Uppsägningstid för hyresavtal på bestämd tid

2020-08-31 i Hyresavtal
FRÅGA
Har min hyresvärd rätt att ta ut 1 års hyra om jag säger upp den tidigare? Har ett hyresavtal på 1 årMvhLaila Hamberg
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Jordabalken som reglerar hyresrättsavtal är tvingande till hyresgästens förmån. Jordabalken 12 kap 4§ 2 st. p.2 föreskriver att ett hyresavtal på bestämd tid (i mer än än tre månader) har en uppsägningstid på tre månader om inget annat är avtalat. Däremot står det er fritt att avtala om en längre hyrestid när det är fråga om ett avtal som löper på bestämd tid. Med andra ord avgörs din fråga av vad som står i ditt hyresavtal. Hoppas du fick svar på din fråga!

Pontus Almquist
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Hyresavtal (1425)
2020-09-30 Uppsägning av delat hyresavtal
2020-09-29 Får man ha en vän boende hos sig utan att ta betalt?
2020-09-28 Måste jag betala hyra trots att jag inte har flyttat in i lägenheten.
2020-09-28 Uppsägning av hyreskontrakt på obestämd tid.

Alla besvarade frågor (84709)