Uppsägning av hyreskontrakt med slutdatum?

2017-08-18 i Hyresavtal
FRÅGA
Andrahandskontrakt av bostadsrätt. Startdatum 20170301. Slutdatum 20170901.Inget avtalat om förlängning. Uthyraren menar att 2 månader uppsägningstid gäller även fast kontraktet löpt ut, han vill alltså ha hyra för 2 månader till, efter passerat slutdatum. Stämmer detta?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Hyreskontrakt kan man skriva både på obestämd tid och på bestämd tid. Eftersom du och hyresvärden satt ett slutdatum på hyrestiden har ni skrivit ett hyreskontrakt på bestämd tid. I 12 kap. jordabalken hittar du regler om vad som gäller för hyra av bostad och hyresavtal. För hyreskontrakt som varat mindre än nio månader i följd gäller att hyreskontraktet slutar att gälla vid slutdatum, se 12 kap. 3 § 2 st. jordabalken. Eftersom ditt hyreskontrakt har gällt hyra för endast sex månader gäller att kontraktet slutar gälla vid slutdatumet, alltså 20170901. Svaret på din fråga blir därför, nej detta stämmer inte. Du ska inte behöva betala hyra för två månader till. Hyreskontraktet slutar att gälla 1 september.

Hoppas du fick svar på din fråga

Vänliga hälsningar,

Cecilia Knutsen
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Hyresavtal (1589)
2021-07-30 Går det att säga upp bostadsrätt?
2021-07-29 Fråga om besittningsskydd vid uthyrning av privatbostad
2021-07-28 Behöver ens partner stå på hyreskontraktet för att få bo med en?
2021-07-28 Tidsbestämt hyresavtal gällande privatbostad - uppsägningstid

Alla besvarade frågor (94603)