Samboegendom bostadsrätt

FRÅGA
Jag köpte lägenheten i 2013 innan jag träffade min pojkvän. I 2015 jag flyttade ihop med min pojkvän i den bostadsrätt jag står som ägare och låntagare på. Nu planerar jag at låna extra för att renovera lägenheten. Lägenheten är för närvarande en 2:a men jag vill bygga om lägenheten till en 3:a. Jag undrar om den pengarna som jag ska investera i renoverings kommer se som samboegendom och delas vid separation?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Denna situation regleras i sambolagen, som anger vilken egendom som ska anses vara samboegendom. I 5 § 4 p. sambolagen anges när en bostadsrätt anses vara samboegendom- bostadsrätten ska vara avsedd för sambornas gemensamma bruk och innehavs huvudsakligen för det ändamålet. Då lägenheten som du beskriver var inköpt innan ni blev sambos ska inte lägenheten anses vara samboegendom oavsett när renoveringen sker.

Det kan vara värt att observera att ni som sambos ska avtala själva om vilken egendom som ska ingå vid en eventuell bodelning enligt 9 § sambolagen.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Jakob Perä
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?