Säljarens ersättningsskyldighet vid fel i vara
https://lagen.nu/1990:932#P1S1Hej,
Jag har köpt en bil av en bilfirma. Vid köpet kom vi överens om att jag skulle får nya sommardäck - vilket jag också fick.
Under vår första biltur lossnade tre av sex bultar på ena bakdäcket, som följd brast även bultpinnarna. Vi fick då ringa bärgning som körde oss till närmsta verkstad. Felet uppstod för att däcken var felmoterade.
Enligt samtal med bilhandlaren kom vi överens om att de tar kostnaden för det som utförts i verkstaden. Dock har verkstaden rekommenderat att fälgarna bör bytas ut då hålen i fälgarna blivit ovala som följd av de lösa/brustna bultar.
Till min fråga. Det här uppkommit en rad kostnader för mig i och med bilköpet, vad ska bilhandlare stå för?
-bärgning
-tågresa hem och tillbaka till verkstaden (då bilen fick stå på verkstaden 5 dagar)
-verkstadskostnaden (som de redan gått med på)
-byte av fälgar enligt verkstaden rekommendation (som ännu inte skett)
Skadan skedde inom 2 veckor efter bilköp. Jag har köpt bilen som privatperson.
Tack för hjälpen.
Lawline svarar
Hej!
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!
I ditt fall är konsumentköplagen (KKL) tillämplig eftersom du köpt bilen av en näringsidkare i egenskap av privatperson (1 § KKL).
Bilen är felaktig – vilka påföljder kan göras gällande?
Bilen ska vara av den kvalitet och ha de egenskaper som följer av avtalet (16 § första stycket KKL). Varan är felaktig om den avviker från vad du som köpare med fog kunnat förutsätta (16 § tredje stycket KKL). Att däcken är rätt monterade är något du som köpare bör kunna förvänta dig. Eftersom bilhandlaren gått med på att betala verkstadskostnaderna tolkar jag det som att det är ostridigt att det förelåg fel i bilen redan då du köpte den.
Då bilen är felaktig har du rätt att kräva antingen:
- Avhjälpande,
- Omleverans
- Prisavdrag
- Ersättning för att avhjälpa felet
- Häva köpet.
Utöver detta kan du även kräva skadestånd och hålla inne så mycket av betalningen som krävs för att få säkerhet för dina krav (22 § KKL).
Även om du kräver en annan påföljd än avhjälpande har säljaren rätt att på egen bekostnad avhjälpa felet (27 § KKL).
Säljaren är skyldig att ersätta dig för de övriga utgifterna
Även andra utgifter som uppkommer till följd av att varan är felaktig ska ersättas av säljaren om inte denne visar att underlåtenheten att avlämna en felfri vara beror på ett hinder utanför dennes kontroll (30 § KKL). Ersättningen ska täcka utgifter, inkomstförlust, prisskillnad om det gjorts ett täckningsköp till högre pris och annan förlust på grund av felet (32 § KKL).
Slutsats
I enlighet med vad som åläggs dem i KKL ersätter bilhandlaren dig för verkstadskostnaderna. Du har dock även rätt till ersättning utöver detta, både för bärgningen, tågresorna och bytet av fälgarna eftersom dessa är kostnader som uppkommit till följd av felet i bilen.
Hoppas att det var svar på din fråga!
Vänligen,