Registrering av äktenskapsförord

Min fd hustru och jag har ett äktenskapsförord som inte är registrerat hos

skatteverket eller Stockholms tingsrätt gäller det?

Vi gifte oss 2003.

Äktenskapsförordet upprättades av Hestra Advokatbyrå AB , 2004

Vi har ansökt om gemensam äktenskapsskillnad, 2014-12-15

Dom om äktenskapsskillnad från Stockholms Tingsrätt, 2014-12-19

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga. Ett äktenskapsförord gäller inte förrän det registrerats hos Skatteverket (7 kap. 3 § 3 st. äktenskapsbalken). Som huvudregel är det dagen då äktenskapsförordet inkommer till Skatteverket, som blir dagen då förordet börjar verka. För att äktenskapsförordet ska få någon verkan, ska det vara inlämnat senast vid den kritiska tidpunkten. Den kritiska tidpunkten är när ansökan om äktenskapsskillnad inkommer till tingsrätten (9 kap. 2 §). Således föranleder detta att ert äktenskapsförord inte gäller, eftersom det inte är registrerat.

Vänliga hälsningar,

Katarina AnderssonRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”