Rätt till rast vid arbete

2018-06-29 i Rast
FRÅGA
1982:673 15 § Arbetstids lagen, om jag jobbar 5.5 timmar i sträck med en halvtimmes pauser inplanerade (betalda), men bara 5 timmar mot kund, har man rätt till lunch/rast då?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Om jag förstår din fråga rätt antar jag att du totalt arbetar 5,5 timmar, men endast mot kunder 5 timmar av den totala arbetstiden. Enligt 15 § 3 stycket arbetstidslagen har du rätt till rast om du arbetar längre än 5 timmar i sträck, oavsett hur stor del av den totala tiden riktar sig mot kunder eller ej. Skulle du däremot totalt endast arbeta 5 timmar i sträck föreligger ingen obligatorisk rast enligt lagen.

Jag hoppas att du fick svar på din fråga, återkom gärna ifall du har fler funderingar!

Med vänlig hälsning,

Victoria Najafi
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Rast (77)
2020-08-10 Avstå från rast - gå tidigare från jobbet?
2020-08-01 Får arbetsgivaren dra av lunchrast även om man inte har någon?
2020-07-30 Är det lagligt att tvinga arbetstagare att arbeta på obetald rast?
2020-07-13 Rätt till rast vid 7 timmars arbete

Alla besvarade frågor (82781)