FrågaAVTALSRÄTTÖvrigt31/05/2014

Om ingående och uppsägning av avtal

Jag ingick i ett avtal om medlemskap med ett gym. Avtalet innebär en 2 månaders uppsägningstid. Jag kom överens med receptionisten om att omedelbart avsluta medlemskapet vid tecknandet för att ha dessa två månader som "prova på". Kostnaden skulle dras av via autogiro månadsvis och upphöra efter två månader.

Häromdagen upptäckte jag att de fortsatt dra pengar varje månad från mitt konto, fastän jag inte tränat sedan jag trodde att medlemskapet upphört.

Vid kontakt med företaget fick jag information om att medlemskapet inte alls avslutades och därför har pengar dragits varje månad. Något som jag varken vetat eller antagit.

Jag har i 7 månaders tid i princip betalat för en tjänst jag inte vetat att jag kan nyttja.

Bolaget har omgående avslutat medlemskapet från denna månad (alltså utan uppsägningstid) och säger att de inte tänker kompromissa med mig mer. Alltså tänker de inte ge tillbaka pengarna.

Hur kan jag gå vidare nu? Vad kan jag anföra och vart kan jag vända mig?

Lawline svarar

Hej och tack för att du valt att vända dig till oss på Lawline med din fråga.

Tyvärr har jag svårt att se hur du skulle kunna gå vidare i frågan såvida du inte kan visa att avtalet ingicks under de förutsättningar som du anger. Det vill säga att medlemskapet var tänkt att sägas upp omedelbart och att det också sades upp. Jag utgår från att avtalet om medlemskap finns dokumenterat i någon form, vilket gör att du måste visa att förutsättningarna är andra än vad som framgår av avtalet. På samma sätt ligger bevisbördan för att avtalet faktiskt sagts upp på dig. Med andra ord, även om du har rätt är risken stor att du inte kommer att få rätt om du skulle försöka få din sak prövad i domstol.

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Avtalsrätt och Övrigt? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000