Muntligt avtal om överlåtelse av inventarier

2016-07-31 i Muntliga avtal
FRÅGA
Vi har arrenderat ett stall och avslutade vårt kontrakt för sju månader sedan. Den vi hyrde av ville "köpa loss" våra inventarier mot att vi inte betalade sista elräkningen. Nu efter sju månader hör han av sig och vill ha betalt för elen. Allt skedde muntligt. Har han rätt? Ska vi bli tvingade att betala?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Ett muntligt avtal är lika bindande som ett skriftligt sådant, så om ni har kommit överens om att dina inventarier ska överlåtas till din tidigare hyresvärd mot att hyresvärden står för kostnaden för elen så är den överenskommelsen bindande, 1 kap. 1 § 1 st. lagen (1915:218) om avtal och andra rättshandlingar på förmögenhetsrättens område (AvtL) (här). Vid muntliga avtal kan det dock uppstå bevissvårigheter vad gäller avtalets innehåll. Om er tidigare hyresvärd vägrar kännas vid att ni ingått ett avtal och väljer att starta en rättsprocess kan det därför vara bra om ni t ex har några vittnen som kan bekräfta avtalets innehåll, eller handlingar som visar att era inventarier överlåtits till hyresvärden.

Lycka till!

Linda Critchley
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Muntliga avtal (208)
2020-09-27 Får mitt barns mamma göra bankärenden utan mitt samtycke?
2020-09-22 Muntligt avtal?
2020-08-19 Gäller ett muntligt ägarbyte av hund?
2020-07-23 Vem bär bevisbördan vid muntligt avtal om lån?

Alla besvarade frågor (84717)