FrågaAVTALSRÄTTGåva30/10/2015

Måste gåvobrev av bostadsrätt bevittnas?

Måste gåvobrevet vara bevittnat ang. andel i bostadsrättslägenhet? Ångrar,att jag skrivit på Gåvobrevet ej bevittnat.

Lawline svarar

Hej och tack för din fråga.

För gåvobrev gällande bostadsrätt finns reglering i bostadsrättslagen. Gåvobrevet i sig kan ses som ett skriftligt avtal mellan gåvogivaren och gåvotagaren om det uppfyller de formkrav som finns angivna i lagen. Ett gåvobrev som inte är rätt utformat blir ogiltigt.

Ett giltigt gåvobrev för bostadsrätt ska enligt 6 kap. 4 § bostadsrättslagen upprättas skriftligen samt undertecknas av båda parter. I gåvobrevet ska finnas uppgifter om den fastighet som överlåtelsen avser.

Bostadsrättslagen ställer inte upp några krav på att ett gåvobrev måste bevittnas!

Vänligen,

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000