Läkarintyg till arbetsgivare vid VAB

2017-02-09 i Föräldraledighet
FRÅGA
HejMin arbetsgivare påstår att dem har rätt att kräva läkarintyg efter jag har varit hemma VAB med sjukt barn efter den 8 dagen. Min fråga. Har min arbetsgivare rätt att kräva ett läkarintyg för min VAB efter den 8:e dagen, eller någon annans slags av intyg? Jag är införstådd att försäkringskassan ska ha ett läkarintyg efter 8:e dagen.
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

En arbetstagare har rätt till ledighet under den tid som han eller hon får tillfällig föräldrapenning från Försäkringskassan, 8§ 1st Föräldraledighetslagen. Dock är inte arbetstagaren skyldig att styrka barnets sjukdom med läkarintyg gentemot arbetsgivaren, något som bland annat arbetsdomstolen har uttalat.

Alltså har inte arbetsgivaren någon rätt att kräva läkarintyg då du är hemma med tillfällig föräldrapenning.

Hoppas detta gav svar på din fråga!


MVH
Lisa Andersson
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?