Krav på att skicka faktura, Köplagen

2016-12-19 i Köplagen
FRÅGA
Jag har sålt trädgårdsredskap för 2000 kr till ett företag.Är jag som privatperson utan företag tvungen att skicka en faktura enligt önskemål från köparen ?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

När du som privatperson säljer något till ett företag gäller köplagen er emellan, vilket framgår ur dess 1§ samt 4§.

Denna lag är dock dispositiv, vilket innebär att parterna kan välja att avtala bort den, se 3§ KöpL.

Det finns inga speciella formkrav på hur en betalning ska ske i köplagen. Vanligen utförs den så kallade samtidighetsprincipen (zug um zug) då ett utbyte av varan mot pengarna sker i princip samtidigt.

Om köpet har gjorts genom att vara skickats som försändning fungerar inte zug um zug principen. Då ska istället betalning ske när överlämnandet har skett, 48§ 1st 2men KöpL.

Har ni inte avtalat om hur betalningen ska gå till gäller som utgångspunkt att det är ett kontantköp enligt 10§ KöpL. Det framgår inte riktigt av din fråga hur ert avtal ser ut, men det finns i alla fall inget direkt krav på dig som säljare i köplagen att skicka en faktura till köparen om denne önskar det.

Hoppas att detta gav svar på din fråga!

Karolina Jivebäck
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Köplagen (1271)
2020-11-30 Häva köpet när bilen inte överensstämmer med annonsen
2020-11-30 Är en vara felaktig om den inte stämmer överens med rubriken?
2020-11-30 Vem bär ansvaret för ett fel som inte upptäckts vid försäljningen?
2020-11-30 Säljaren ännu inte skickat jackan så vad för rättigheter har jag?

Alla besvarade frågor (86812)