Köplagen eller konsumentköplagen om en näringsidkare använder en produkt för privat bruk?

2017-12-01 i Konsumentköplagen
FRÅGA
HejVad är det som gäller när en näringsidkare tar ut en produkt från eget lager, använder den för privat bruk och sedan reklamerar den till det företag som han köpte produkten ifrån i egenskap av näringsidkare. Är det köplagen eftersom han är näringsidkare eller konsumentköplagen eftersom han använt produkten för privat bruk?
SVAR

Hej,

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Avgörande för huruvida konsumentköplagen eller köplagen är tillämplig är vilka avtalsparterna är. Om en näringsidkare har köpt en produkt från en annan näringsidkare är köplagen tillämplig eftersom avtalet har ingåtts mellan två näringsidkare (1 § 1 st. köplagen; jämför med 1 § 1 st. konsumentköplagen).

Det spelar alltså ingen roll om produkten har använts för privat bruk. Är både köparen och säljaren näringsidkare är det köplagen som är tillämplig.

Jag hoppas att du har fått svar på din fråga!

Hälsningar,

Viktor Svensson
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Konsumentköplagen (1320)
2021-12-02 Kan jag enligt konsumentköplagen kräva ersättning av säljaren för uppkomna reparationskostnader?
2021-12-01 När övergår risken för en vara på köparen?
2021-12-01 Skadestånd om säljaren inte kan leverera varan
2021-11-30 Kan jag häva köp av gardiner på grund av en skarv?

Alla besvarade frågor (97723)