Kan man avtala bort karensavdraget?

2019-10-14 i Sjuk
FRÅGA
Hej. Jag undrar om karensavdraget är obligatoriskt eller kan man avtala bort det och få ersättning från första dagen?
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Enligt "sjuklönelagen" (SjlL) så är utgångspunken att ett karensavdrag ska göras när sjuklön ska utbetalas. Karensavdraget är 20% av den genomsnittliga veckolönen (6 § 2 stycket SjlL).

Lagen är dock dispositiv till fördel för den anställde. Detta betyder att en arbetstagare och en arbetsgivare kan komma överens om villkor som är fördelaktigare för arbetstagaren än de regler som finns i lagen (2 § SjlL). Att avtala bort karensavdraget styrker arbetstagarens rättigheter och är därmed fullt tillåtet.

Hoppas detta gav svar på din fråga!

Med vänliga hälsningar

Axel Helgesson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Sjuk (157)
2019-11-08 Avskedande av anställd som varit sjukskriven i över två månader
2019-10-27 När räknas ett nytt återinsjuknade inte som en fortsättning på tidigare sjukdom?
2019-10-25 Utebliven sjuklön trots nio (9) månaders anställning
2019-10-21 Karensavdrag vid separata sjukperioder

Alla besvarade frågor (74605)