Kan ett syskonbarn avstå arv till förmån för sina barn?

2017-06-20 i Arvsavstående
FRÅGA
Kan ett syskonbarn som har minderåriga barn avstå arv?
SVAR

Hej!
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Jag förstår din fråga som att du undrar om ett syskonbarn som har rätt till arv kan avstå arvet till förmån för sina minderåriga barn. Svaret på frågan är ja, syskonbarnet kan välja att avstå sitt arv till förmån för sina barn. Om man avstår sitt arv anses det i arvsfördelningen som att man avlidit före arvlåtaren. Lever inte syskonbarnet kommer arvet istället gå till dennes barn, enligt 2 kap. 2 § 2 st. ärvdabalken.

Det finns inga formkrav när det gäller arvsavstående, utan det räcker att man meddelar dödsboet att man vill avstå sitt arv.

Hoppas du fått svar på din fråga!
Vänligen,

Emma Fagerberg
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Arvsavstående (355)
2021-11-30 Avstående från arv till förmån för sin avlidne förälders efterlevande make
2021-11-19 Kan jag överlåta min arvslott till mitt syskon för att hindra utmätning?
2021-11-09 Kan särkullbarn avstå sitt arv?
2021-10-30 Arvsavstående och möjlighet för kronofogdemyndigheten att utmäta arv

Alla besvarade frågor (97583)