Kan byggföretag ta mer betalt än överenskommet?
Fråga
Svar
Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.
Det viktigaste du behöver veta är att ett muntligt avtal är lika bindande som ett skriftligt (jfr. principen om pacta sunt servanda, avtal ska hållas). I allmänhet är det lättare att hänvisa till ett skriftligt kontrakt, men med tanke på att du har spelat in avtalet mellan dig och företaget borde detta inte vara ett problem.
Företaget kan inte kräva att du betalar mer än det ni avtalat om, så länge du får det ni avtalat om (jfr. 1 § avtalslagen). Om jag har förstått din fråga rätt menar du att det som skulle kosta 250 000 (exklusive ändringen med takstolarna), istället kommer kosta 350 000. Med tanke på att ni reglerade allting så specifikt som du förklarat skulle det därmed bryta mot erat avtal. Firman kan med andra ord inte kräva att du betalar mer än ni avtalat om för det arbete ni avtalat om.
Observera dock att i det fall priset hade angivits som ett ungefärligt pris, har byggföretaget rätt att lägga på upp till 15 %. Detta skulle innebära 287 500 i ditt fall, betydligt mindre än 350 000. Om det överenskomna priset var exklusive moms har de även rätt att lägga till detta, vilket dock inte heller skulle uppstiga till 350 000.
Jag hoppas du fick svar på det du undrade!
Vänligen,