FrågaARBETSRÄTTÖvrigt 26/09/2018

Huruvida köp av butik med inkråm och butiksnamn är en övergång av verksamhet

Hej! Jag ska ev köpa en verksamhet, en butik, den drivs idag i enskild firma. Ägaren jobbar i butiken samt har en anställd på 60% som fn är föräldraledig tom juli 2019. Min tanke är att driva butiken i min enskilda firma alternativt i mitt AB, och mina planer är att jag och min vuxna dotter ska arbeta i butiken. Jag är alltså inte intresserad av att ta över den befintliga anställda kvinnan. Vad gäller? Är jag tvungen att överta henne? Jag köper endast inkråm och butiksnamn, inte själva firman som hon är anställd i. Kan nuvarande butiksägare säga upp henne under föräldraledigheten eftersom hon för sin del ska lägga ner verksamheten som hon har i sin firma och överlåta butikslokal och inkråm till mig?

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Vid en övergång av ett företag, en verksamhet eller en del av en verksamhet från en arbetsgivare till en annan övergår också de rättigheter och skyldigheter som tidigare arbetsgivare hade p.g.a. de anställningsavtal och anställningsförhållanden som gällde vid tiden för övergången. Detta innebär att de som är anställda har rätt att få stanna kvar (6b § lag om anställningsskydd). Frågan är därför om du genom att köpa inkråmet och butiksnamnet kan anses ha övertagit verksamheten eller en del av denna.

En varaktig ekonomisk enhet som bevarar sin identitet

Med verksamhet förstås en varaktigt organiserad ekonomisk enhet som har bevarat sin identitet. Man gör då en helhetsbedömning utifrån omständigheterna vid övergången. Det man tittar på är sju olika kriterier (se bl.a. AD 1998 nr 144):

1.Arten av företag eller verksamhet

2.Frågan om företagets materiella tillgångar har överlåtits eller inte

3.Värdet av överlåtna immateriella tillgångar

4.Om majoriteten av de anställda har tagits över av den nya arbetsgivaren eller inte

5.Om kunderna har tagits över eller inte

6.Graden av likhet mellan verksamheten före och efter övergången

7.I förekommande fall den tidsperiod då verksamheten legat nere

Ifall du köper butiken och då inkråmet och butiksnamnet är det sådant som kan tyda på att det är en varaktig ekonomisk enhet som behåller sin identitet. Ett liknande fall har varit uppe i arbetsdomstolen. Där hade köparen övertagit hyresrätten till lokalen samt inventarier. De hade även behållit samma telefon- och faxnummer, vissa immateriella rättigheter och bedrev samma typ av verksamhet som tidigare ägare (AD 1998 nr 144). Allt detta ledde till bedömningen att det var en övergång av verksamhet. Ifall din tanke är att du ska bedriva samma typ utav verksamhet som tidigare, med samma butiksnamn och inkråm är det ganska troligt att detta kan anses vara en övergång av verksamhet. Jag kan förstås inte säga något med säkerhet, det är alltid en bedömning i det enskilda fallet, men jag skulle i alla fall vilja säga att det finns en risk att det anses vara en övergång av verksamhet.

Får inte säga upp någon endast p.g.a. övergång av verksamhet

Du ställde även frågan om det är möjligt för den tidigare butiksägaren att säga upp den anställde. En uppsägning måste alltid vara sakligt grundad. En övergång av verksamhet är i sig inte en saklig grund för uppsägning (7 § lag om anställningsskydd). Om det däremot finns ekonomiska, tekniska eller organisatoriska skäl är det en saklig grund för uppsägning. Men att endast säga upp någon baserat på en övergång av verksamhet är inte okej. Vad som kan hända då är att man blir skadeståndsskyldig samt att arbetstagaren som blivit felaktigt uppsagd kan yrka på att få tillbaka sin anställning (34 § och 38 § lag om anställningsskydd).

Jag hoppas att du fick svar på din fråga!

Med vänliga hälsningar

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Arbetsrätt och Övrigt ? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000