Hur ska en fastighet, belägen i Serbien, som vi fått i arv beskattas när den säljs?

FRÅGA
Min syster och jag har fått ärva vår mammas lägenhet i Serbien efter hennes bortgång. I och med att vi bor i Sverige och inte kunde behålla den så sålde vi den i Serbien och pengar här flyttats här på vår kontor. Nu när vi ska redovisa det i inkomst deklaration och vi undrade vilken blankett vi ska använda påstor skattehandläggare att vi måste betala vinst skatt på försäljningen. Dom seger att lägenhet är arv men eftersom vi har sålt den ska vi betala 22% på vinst av försäljningen. Kan det vara möjligt. MvhHoppas på ni kan hjälpa oss så vi får rätt på ärendet
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

För att svara på din fråga kommer jag hänvisa till inkomstskattelagen (IL). I mitt svar utgår jag ifrån att ni båda är bosatta i Sverige, vilket innebär att ni är obegränsat skattskyldiga här.

Obegränsad skattskyldighet

Att en person är obegränsat skattskyldig i Sverige innebär att denne är skattskyldig här för alla sina inkomster, oavsett om de uppkommit i Sverige eller i utlandet (3 kap. 8 § IL). Detta innebär alltså att huvudregeln är att ni är skattskyldiga för den vinst som uppstår på grund av försäljningen, trots att huset som sålts är beläget i Serbien. Jag utgår dock ifrån att även Serbien kommer vilja beskatta denna vinst, eftersom huset faktiskt är beläget i Serbien. Detta innebär att det finns skatteanspråk från två länder på samma vinst.

Arv är skattefritt

Förvärv genom arv är skattefritt i Sverige (8 kap. 2 § IL). Detta innebär dock endast att övergången från arvlåtaren till er som arvtagare inte beskattas. Det innebär däremot inte att ni inte ska beskattas för den kapitalvinst som uppstår då ni säljer fastigheten. Huruvida det finns någon arvsskatt i Serbien kan jag tyvärr inte svara på då jag inte känner till Serbiens skatteregler. Detta borde ni kunna få svar på av de serbiska myndigheterna.

Dubbelbeskattningsavtal

För att lösa sådana konflikter då två länder har skatteanspråk på samma inkomst, och för att undvika att den skattskyldige därmed beskattas dubbelt, upprättas ofta så kallade dubbelbeskattningsavtal mellan länder. Sverige och Serbien har ett sådant avtal (här).

Detta avtal tillämpas på personer som är bosatta i ett av, eller båda, länderna (art. 1). Enligt avtalet får vinst på en fastighet belägen i ett av länderna beskattas i det land där fastigheten är belägen (art. 13.1). Detta innebär att Serbien kommer få beskatta vinsten eftersom fastigheten är belägen där. För att undvika dubbelbeskattning gäller att om en person med hemvist i Sverige förvärvar inkomst som enligt bestämmelserna i avtalet får beskattas i Serbien ska Sverige avräkna ett belopp som motsvarar den inkomstskatt som erlagts i Serbien (art. 22). Detta innebär alltså att vinsten från fastigheten ska tas upp i Sverige, men den skatt som betalas i Serbien ska räknas av från skatten som skulle betalats i Sverige. På detta sätt kommer beskattning endast ske i Serbien.

Slutsats

Ni kommer alltså behöva betala skatt på vinsten som uppstår då ni säljer fastigheten. Denna skatt ska antagligen betalas i Serbien, eftersom fastigheten är belägen där vilket innebär att Serbien antagligen vill beskatta detta. I enlighet med dubbelbeskattningsavtalet kan ni alltså begära att avräkning ska ske för skatt på fastigheten som erlagts i Serbien. Det finns information om det på Skatteverkets hemsida (här) samt en blankett att fylla i för att begära avräkning (här).

Jag hoppas att detta var svar på din fråga! Mvh,

Emma Johannesson
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Försäljning av fastighet (238)
2021-02-20 Hur ska en fastighet, belägen i Serbien, som vi fått i arv beskattas när den säljs?
2021-02-10 Beräkna anskaffningsvärde för fastighet vid gåva och köp
2021-02-03 undvika skatt försäljning av hus
2021-01-24 Uträkning vid utköp av syskon ur fastighet

Alla besvarade frågor (89891)