Hur nära får en granne bygga utan godkännande?

2021-08-21 i FASTIGHETSRÄTT
FRÅGA
Får min granne bygga en pergola nära tomtgränsen utan mitt godkännande?
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

I regel krävs det bygglov för alla nybyggnationer (9 kap 2 § plan och bygglagen - PBL). Undantagen är då det rör sig om plank eller små byggnader, mindre än 25 kvadratmeter på en tomt med småhus. En pergola omfattas av undantaget och kräver inte bygglov (9 kap 4 § PBL).

Då något byggs närmare än 4,5 meter från tomtgränsen krävs grannens samtycke. 4,5 meter är dock bara en generell riktlinje, det kan skilja sig från kommun till kommun (9 kap 4 § 2 st PBL). Om du vänder dig till din kommun kan du få reda på vad som gäller hos just er.

Eftersom jag inte vet vilken kommun ni bor i eller hur pass nära din granne tänkt bygga pergolan kan jag tyvärr inte lämna ett tydligare svar än detta.

Jag hoppas att mitt svar givit vägledning så att du kan komma vidare.

Vänligen,

Maya Hempel
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (2099)
2021-10-11 Bostadsarrende och hus på gemensamt ägd mark
2021-10-05 Måste man fråga grannar innan poolbygge?
2021-10-04 Krav på säkerhetsbeslag eller andra skydd på öppningsbara fönster
2021-09-30 Överlåta sin andel av en fastighet till någon annan

Alla besvarade frågor (96481)