Har en säljare vid en auktion ångerrätt om denne får ett högre bud?
Fråga
Svar
Hej!
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.
Har ett bindande avtal kommit till stånd?
Du har lämnat ett anbud (ett erbjudande om att köpa väskan) och säljaren har accepterat ditt anbud. Av informationen i din fråga att döma finns det ingenting som talar för att ett bindande avtal inte har uppkommit. Det är en allmän rättsprincip att ingångna avtal ska hållas.
Vad händer om köparen inte vill leverera väskan?
Eftersom ett bindande avtal har uppkommit har du rätt att kräva fullgörelse av avtalet, annars skulle ju ett bindande avtal inte betyda särskilt mycket (detta framgår uttryckligen av 23 § första stycket köplagen). Om säljaren inte överlämnar väskan till dig utgör detta ett avtalsbrott som i sin tur innebär att du kan göra påföljder gällande (22 § köplagen).
Om säljaren inte kan fullgöra köpet, t.ex. på grund av att väskan redan har blivit såld, finns ingen möjlighet att kräva fullgörelse (säljaren kan givetvis inte leverera en väska som hon inte längre har kvar). Då kan du istället kräva skadestånd (27 § köplagen). Som utgångspunkt ska skadeståndet försätta dig i en situation som om avtalsbrottet inte hade skett. Den förlust du drabbades av genom avtalsbrottet ska alltså beräknas i pengar och betalas av säljaren.
Högsta domstolen har i ett ganska nytt avgörande (där omständigheterna var mycket lika de du berättar om) gjort en skadeståndsberäkning som baseras på det värde varan till slut såldes för minus det värde den första köparen var beredd att betala (Högsta domstolens dom i mål T 4080/15). Högsta domstolen menade att varans marknadsvärde var det högre budet som inkom senare, och att köparen därefter hade gått miste om den vinst som avtalet hade inneburit (säljaren hade gått miste om ett bra köp). Jag vet inte hur mycket väskan till slut såldes för, men om väskan t.ex. blev såld för 500 kr hade ditt skadestånd med denna beräkningsmodell blivit 200 kr (500 kr minus 300 kr). Utan att ha all information blir det dock svårt för mig att avgöra huruvida detta är en lämplig beräkningsmetod i ditt fall.
Vad bör du göra nu?
För att få säljaren att leverera väskan eller betala skadestånd kan du ansöka om stämning. Mer information om hur du går tillväga för att ansöka om stämning finner du på Domstolsverkets hemsida. Denna tvist berör dock ett så pass litet belopp att du bör fundera över om du tycker att det är värt mödan. Oavsett hur du väljer att göra bör du först och främst kontakta säljaren och förklara att du har för avsikt att antingen kräva fullgörelse (att säljaren ska ge dig väskan mot att du betalar pengar) eller skadestånd. Om du har några fler frågor är du varmt välkommen att använda kommentarsfältet här nedanför.
Lycka till!
Hälsningar,
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning