Försäljning av bil med körförbud
Fråga
Hej!
Jag köpte nyligen en bil från ett företag som heter XX.
XX agerade som förmedlare åt en av deras kunder och när jag satt med säljaren så frågade jag specifikt säljaren om det fanns några skulder på fordonet.
Han insisterade på att det inte fanns det och försäkrade mig om att även kontraktet säger att det inte finns skulder på fordonet.
Kontraktet lyder: "Ägaren intygar att fordonet och utrustningen är säljarens egendom, att de är till fullo betalda och inte föremål för någon tvångs- eller säkerhetsåtgärd, samt att fordonet inte är belagt med körförbud." Finns även en del som säger "Ägaren försäkrar att han till fullo äger fordonet och att ingen skuld häftar vid det"Efter äffaren så får jag brev från trafikverket att bilen har körförbud pågrund av obetald skatt, varpå jag kontaktar XX och ber dem ta åtgärd enligt kontraktet och betala den obetalda skatten på 2102 SEK. De hävdar nu att jag har fått "tillräckligt bra pris på bilen" och får ta denna kostnaden själv då ägaren vägrar betala och ägaren innan dess redan är hos kronofogden och fullständigt struntar i detta.
Hur ska jag gå tillväga för att få dem att hedra kontraktet?
Tack på förhand för er hjälp!