Att ge bort sin andel av fastighet

2017-06-07 i Fastighet
FRÅGA
Jag äger ett fritidshus tillsammans med min f d sambo (1/2 var). Nu vill jag ge bort min hälft till min mamma som gåva.Vad gäller? Krävs f.d. sambons samtycke?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!


Om du hade velat ge bort hela fastigheten till din mamma så hade du behövt samtyckte från din f.d. sambo (Samäganderättslagen § 2). Men om du vill ge bort din hälft av fastigheten till din mamma, då behöver du inget samtycke.

Om man ska ge bort någonting värdefullt så behöver man ett gåvobrev, t.ex. i ditt fall; en del av en fastighet. Det är t.o.m. ett krav för att överlåtelsen ska bli juridisk giltig (Jordabalken 4 kap.). Med gåvobrevet kan du reglera själva överlåtelsen och skriva villkor som skapar en trygghet för både dig och din mamma.

Lawline tillhandahåller en tjänst där du kan få hjälp med att formulera gåvobrevet, det hittar du här.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Med vänlig hälsning

Fredrik Rising
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Fastighet (577)
2021-07-21 Vad gäller vid nyttjande av samägt fritidshus?
2021-07-21 Kan pantbrev överföras utan kostnad? Vad kostar lagfart?
2021-07-16 Är det tillåtet att flytta löv till en grannes tomt?
2021-07-16 Får man ta bort grenar på en grannes träd som växer in på en tomt?

Alla besvarade frågor (94628)