Återställande av godtrosförvärv
Lawline svarar
Hej Anna,
Eftersom frågan gäller fullmakter är det till att börja med 2 kapitlet i avtalslagen som blir tillämpligt, du hittar det https://lagen.nu/1915:218#K2.
Det finns inga formkrav på hur en fullmakt skall se ut, dvs inga regler för hur den skall se ut för att vara gitltig. Den kan, enligt 18 §, t.ex. vara muntlig. En (skriftlig) fullmakt måste endast förklara vilka avtal som fullmaktstagaren har rätt att ingå för fullmaktsgivarens räkning, för att sådana avtal skall vara giltiga.
Som jag förstår det är du ägare till hundarna. I så fall har det skett en ogiltig transaktion eftersom någon sålt en annan persons egendom. Man kan då vända sig till kronofogden och begära särskild handräckning av egendomen från de som har köpt hundarna, man måste då sannolikt hävda att det skett en stöld av djuren. Annars kan det vara fråga om godtrosförvärv enligt lag om godtrosförvärv av lösöre som du hittar https://lagen.nu/1986:796 (notera att djur räknas som egendom, i lagens mening), i vilket fall de som köpt egendomen anses ha blivit de rätta ägarna. Det kan i sin tur också en kräva en polisanmälan. Man kan också föra en talan i domstol om att egendomen skall återställas. Ekonomiskt fördelaktigt är då att använda formen småmål eller förenklat mål vilket innebär att rättegångens vidd begränsas för att hålla nere rättegångskostnaderna. Förutsättningarna för det är att det som tvistas om uppenbart inte är mer än ett halvt prisbasbelopp, som för år 2013 var 22 250 kr. Man måste då alltså visa att hundarnas värde med säkerhet inte överstiger den summan.
De juridiska medlen för att hävda sin rätt upplevs oftast som väldigt otrevliga och är inte utan anledning menade att vara en sista utväg.