Alkoholhaltiga dryckers ingrediensförteckning

FRÅGA
Hej! Jag undrar om alkoholdrycker inte har en skyldighet att ha en innehållsförteckning på flaskan/burken?
SVAR

Hej och tack för att du har vänt dig till Lawline med din fråga!

I EU:s förordning om livsmedelsinformation till konsumenter framgår bl.a. hur olika livsmedel ska märkas. I artikel 9 stycke 1 stadgas att en ingrediensförteckning måste finnas på livsmedels förpackningar, men det framgår av att artikel 16 stycke 4 att det här kravet inte gäller för drycker med en alkoholhalt på minst 1,2 procent. Vidare kan noteras att detta inte hindrar tillverkare från att frivilligt ange vilka ingredienser som en alkoholhaltig dryck innehåller.

Hoppas du är nöjd med svaret.

Vänligen,

Fredrik Mattsson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Reklam och marknadsföring (121)
2020-08-07 Överdrivna uttryck i marknadsföring
2020-05-07 När får det ske en avbildning som används i reklam?
2020-04-28 Är det lagligt för butiker att annonsera om rea när det finns ett väldigt litet antal produkter?
2020-01-03 Bild på mig i reklam utan mitt samtycke

Alla besvarade frågor (82646)