Äktenskapsförord

FRÅGA
Hej Vi är ett par som vill upphäva ett skrivet testamente genom att upprätta ett nytt äktenskapsförord.Vi har skrivet ett utkast till detta och undrar om det räcker med denna skrivning ? Behöver äktenskapsförordet bevittnas?ÄktenskapsförordHärmed bestämmer vi att upphäva det testamente som tecknades den 10 December 1993 av Pers båda föräldrar Lena och Knutoch som säger att den egendom som tillfaller Perskall vara hans personliga egendom.Vi vill härmed återinföra giftorättsgemenskap i egendomen.Göteborg den xxxxxx xxxxxx xxxxxPersnr. Persnr. Adress Adress______________________________ _________________________________Bevittnas av___________________________ ______________________________________________________ ____________________________
SVAR

Hej. Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Ett äktenskapsförord kan skrivas när som helst under ett äktenskap och behöver inte bevittnas. De krav som ställs för att ett äktenskapsförord ska vara giltigt är att det är skriftligt samt registreras hos Skatteverket. Det ska även inkludera era personnummer och undertecknas av er båda. Ett äktenskapsförord kan se ut på olika sätt och det finns ingen definitiv ”mall” som gäller.

Det framkommer dock av frågan att det är den ena makens föräldrar som testamenterat sin egendom till honom. Tyvärr kan den egendom som blivit enskild genom tredjemansförordnande inte omvandlas till giftorättsgods genom ert äktenskapsförord vilket går att utläsa av 7 kap, 2 § 1 st. 2-4 p. Äktenskapsbalken. Regeln finns för att värna om den som skrivit testamentets vilja.

Jag hoppas att du fick svar på din fråga. Du är annars varmt välkommen att höra av dig till Lawlines Juristbyrå på mailen bokning@lawline.se.

Therese Yngwe
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Äktenskap och äktenskapsförord (1175)
2020-11-27 Undanta bostadsrätt från framtida bodelning
2020-11-26 Får jag gifta mig med min kusin?
2020-11-25 Kan jag lösa vår fastighet och se till att beloppet blir min enskilda egendom?
2020-11-22 Räcker det att skriva att pengarna på ett visst konto ska utgöra enskild egendom?

Alla besvarade frågor (86516)