Tjänstledighet
Fråga
Jag begärde tjänstledigt för att prova annat arbete och fick ett år beviljat. Nu har jag varit tjänstledig i fyra månader och känner att jag vill återgå til mitt ursprungliga arbete (en t.v. tjänst). Vilken möjlighet har jag att göra detta tidigare än vad som avtalats vid beviljandet av ledigheten?
Svar
Hej,
I lagstiftningen finns ingen allmän rätt till tjänstledighet för privatanställda. Rätten gäller endast då en anställd är ledig på grund av föräldraskap, studier, vård av närstående eller för att starta företag.
Eftersom du är tjänstledig för att prova ett annat arbete, vilket inte regleras i någon lag, finns det heller ingen lagenlig rätt för dig att återgå till ditt ursprungliga arbete tidigare än vad du och din chef avtalat.
Med vänlig hälsning
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning