FrågaARBETSRÄTTÖvrigt 17/09/2009

Uppsagd i konkurs

Hej, Företaget jag var anställd hos gick för ett par dagar sedan i konkurs. Jag är föräldraledig 8 månader till, jag har dock jobbat en dag i veckan. Hur fungerar LAS då? Får jag bli uppsagd? Tack på förhand, Mattias

Lawline svarar

Hej. Enl. 7 § 1 st. LAS (Lagen (1982:80) om anställningsskydd), se https://lagen.nu/1982:80#P7 kan du bli uppsagd om arbetsgivaren har sakliga skäl för sin uppsägning. En konkurs måste vara ett sånt sakligt skäl. Som arbetstagare har man förmånsrätt på en lönefordran enl. 12 § Förmånsrättslagen, se https://lagen.nu/1970:979#P12. Lite beroende på omständigheterna i det akuella fallet, som jag dock inte vet något om (om det är en svensk arbetsgivare osv.) kan lönegarantilagen bli tillämplig, se https://lagen.nu/1992:497. MVH
Niklas KarlssonRådgivare