Uppsagd i konkurs
Fråga
Hej,
Företaget jag var anställd hos gick för ett par dagar sedan i konkurs. Jag är föräldraledig 8 månader till, jag har dock jobbat en dag i veckan. Hur fungerar LAS då? Får jag bli uppsagd?
Tack på förhand,
Mattias
Gäller det dig? Ställ din egen fråga.
Svar
Hej.
Enl. 7 § 1 st. LAS (Lagen (1982:80) om anställningsskydd), se https://lagen.nu/1982:80#P7 kan du bli uppsagd om arbetsgivaren har sakliga skäl för sin uppsägning. En konkurs måste vara ett sånt sakligt skäl.
Som arbetstagare har man förmånsrätt på en lönefordran enl. 12 § Förmånsrättslagen, se https://lagen.nu/1970:979#P12.
Lite beroende på omständigheterna i det akuella fallet, som jag dock inte vet något om (om det är en svensk arbetsgivare osv.) kan lönegarantilagen bli tillämplig, se https://lagen.nu/1992:497.
MVH
Svaret gavs 17 september 2009. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess, så kontrollera mot din egen situation.
Svaret ovan gäller den fråga som ställdes, inte din situation. Vill du veta vad som gäller för dig, boka en jurist.
Svaret skrevs 2009. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess.
Tillgängliga jurister inom Arbetsrätt
Boka ett videomöte med en jurist som har tid. Du loggar in när du valt tid.
Din situation är unik. Det bör ditt svar vara också.
Ställ din fråga till Lawline AI, grundad i svensk juridik och 130 000 besvarade frågor. Skapa ett kostnadsfritt konto för att få ditt svar.
Kostnadsfritt · All data lagras inom EU · Svar på sekunder