FrågaPROCESSRÄTTÖvrigt12/09/2008

Belastningsregister - rätt till utdrag.

Belastningsregister. Är det lagligt av en arbetsgivare inom buss/taxibranschen att begära ett personligt utdrag från från belastningsregistret?

Lawline svarar

Hej. Enligt belastningsregisterlagen är det bara svenska myndigheter eller en individ själv som har rätt att begära utdrag ur belastningsregistret. Som individ har du rätt att en gång om året få ett utdrag ur registret. Utöver detta årliga tillfälle kan en individ begära ett utdrag i samband med att man söker arbete inom skola, vård eller barnomsorg. Då det arbete du söker inte faller in i den senare kategorin är det bara det årliga utdraget du har rätt att begära. Du säger att din blivande arbetsgivare inom buss/taxibranschen kräver att få se ett utdrag. Sådan rätt har han inte. Du kan givetvis välja själv vem du visar ditt utdrag för men de enda arbetsgivare som har en lagstadgad rätt att kräva ett utdrag är anställningar som rör arbete med barn samt arbete inom brottsförebyggande eller brottsbeivrande verksamhet. Denna reglering framgår av §§ 9-10 belastningsregisterlagen som du kan läsa https://lagen.nu/1998:620. Med vänlig hälsning,
Emelie KlefbeckRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”