FrågaARBETSRÄTTÖvrigt 05/04/2008

Återgång i tjänst i förtid vid tjänstledighet

Är tjänstledig från min tillsvidareanställning t o m juli 2008, men vill återgå till min ordinarie tjänst. Kan jag avbryta min tjänstledighet i förtid. Om, hur lång tid kan jag nekas återinträde?

Lawline svarar

Hej, Vad gäller ledighet från anställning tillämpas olika regler beroende på orsaken bakom ledigheten. De två vanligaste orsakerna är ledighet för utbildning eller för att bedriva näringsverksamhet. Eftersom jag inte vet orsaken till din ledighet kommer jag att behandla de två olika fall som jag nu nämnt. Om du är ledig från din anställning för utbildning har du, enligt 10 § lagen om arbetstagares rätt till ledighet för utbildning, rätt att avbryta ledigheten i förtid. Om du väljer att avbryta ledigheten i förtid har din arbetsgivare som huvudregel rätt att skjuta upp din återgång i tjänst i maximalt två veckor. Om du har varit ledig minst ett år kan din arbetsgivare dock skjuta upp återgången i en månad. Om man endast har varit ledig i mindre än en vecka får arbetsgivaren inte skjuta upp återgången över huvud taget. Om du är ledig från din anställning för att bedriva näringsverksamhet har du, enligt 7 § lagen om rätt till ledighet för att bedriva näringsverksamhet, rätt att avbryta ledigheten i förväg. Om du väljer att avbryta ledigheten i förtid har din arbetsgivare rätt att skjuta upp din återgång i tjänst i maximalt en månad. Om du önskar att närmare studera aktuell lagtext hittar du länkar till lagen (1974:981) om arbetstagares rätt till ledighet för utbildning och lagen (1997:1293) om rätt till ledighet för att bedriva näringsverksamhet http://www.lagen.nu/1974:981 respektive http://www.lagen.nu/1997:1293. Vänligen,
Alexandra DahlénRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000