Hej,
Denna dom utgör en s.k. exekutionstitel (se UB 3:1 § 1 p. http://www.lagen.nu/1981:774), som kan användas för att begära verkställighet hos Kronofogdemyndigheten. Detta tvångvisa genomförande av vad som anges i domen görs på ansökan av borgenären, som bifogar domen till ansökan och erlägger en ansökningsavgift beroende på vilken typ av tillgångsundersökning (begränsad 500 kr., fullständig 1000 kr.) som KFM ska genomföra. KFM utmäter därefter egendom om sådan finns och inte utgör s.k. beneficie-egendom (eller annan särskild egendom som undantas). Läs mer om detta på Kronofogdemyndighetens hemsida (http://www.kronofogden.se).
Emellertid måste det framstå som något oförskräckt av borgenärer (i allmänhet) att begära verkställighet av någon som medgivit fordran, betalar kontinuerligt och som kanske saknar utmätningsbar egendom, särskilt med tanke på risken att gäldenären blir avogt inställd mot just denne borgenär och försöker undandra sig betalning och utmätning.
Under förutsättning att domen vunnit laga kraft, d.v.s. att ingendera parten överklagat innan fristen för överklagande gått ut (tre veckor från att domen meddelades), kan domen verkställas genast (UB 3:3 §). Något annat hinder (se t.ex. UB 3:4-9 §§) för henne att lägga domen till grund för verkställighet för den kvarvarande delen av skulden framgår i vart fall inte av frågan.
Vänligen