FrågaKÖPRÄTTKöplagen29/01/2012

Äganderättsförbehåll

Hej, jag säljer lekredskap, alltså gungor och klätterställningar. kunderna är kommuner, fastighetsbilag, brf, samfälligheter. Om köparen av någon anledning inte betalar varan och det finns inskrivet ett äganderättsförbehåll, vad gäller? Kan jag kräva varan åter?

Lawline svarar

Hej! I detta fall är Köplagen (KöpL) tillämplig. Om köparen inte betalar i rätt tid så får säljaren enligt 51 § KöpL (https://lagen.nu/1990:931#P51S1)kräva betalning eller häva köpet och dessutom kräva skadestånd. I ditt fall nämner du att det finns ett äganderättsförbehåll. Det regleras i 54 § 4 st. och talar om att säljaren får häva köpet om varan kommit i köparens bestittning endast om han har förbehållit sig rätten till detta. Det betyder att eftersom ni har ett äganderättsförbehåll inskrivet i avtalet så finns möjlighet för dig att häva köpet om betalning inte sker och du kan därmed kräva varan åter. Hoppas svaret varit till hjälp Vänlig hälsning
Elin KarlssonRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”