Uppsägning hus

Jag och min sambo hade ett muntligt avtal med hyresvärd(HV)att flytta in i hans hus 1dec.HV insisterade på att bygga nytt badrum och byta ut delar i huset trots att vi inte begärt detta.Vi sköt därför på inflytten till den 15 dec. Den 9dec beslutar vi oss för att hyra ett annat hus och säger upp det muntliga avtalet med HV.I det muntliga avtalet bestämdes enbart datum och att kontrakt skulle skrivas.Ingen exakt hyressumma eller detaljer om hyrningen diskuterades. Den 10dec fick vi ett kontrakt med posten och nu kräver HV oss på 3 månaders hyra samt kostnader för sotning och sophämtning. Gäller HVs kontrakt även att vi sade upp oss innan vi såg det? Kan HV kräva oss på 3månaders hyra utan att uppsägningstiden diskuterats i muntliga avtalet? tacksam för hjälp.

Lawline svarar

Hej, Det finns inget krav på att ett hyreskontrakt ska vara skriftligt. Däremot ska ett skriftligt kontrakt upprättas om någon part begär det. Muntliga avtal bör dock undvikas med hänsyn till de problem som uppstår då parterna är oense om vad som avtalats. Det verkar dock klart att du och din hyresvärd avtalat om att du och din sambo skulle hyra huset från den 1 december. Detta muntliga avtal är bindande både för dig och din hyresvärd. Då avtalet löpte på obestämd tid och då ni inte avtalat om en specifik uppsägningstid löper avtalet med 3 månaders uppsägningstid. Din hyresvärd har således rätt att kräva dig på 3 månadshyror. Då ni inte avtalat om vilken hyra som ska gälla, ska hyran fastställas till skäligt belopp. Vänligen,
Andreas VinqvistRådgivare
Public question details image

Tjänster till fast pris *

Behöver du hjälp med Fastighetsrätt och Hyresavtal? Vi hjälper dig till fast pris!

Avtalsgranskning4995 kr

Få ett avtal granskat av en utbildad jurist. Avtalet ska vara på svenska och får vara max 7 sidor långt. Juristen granskar avtalet och återkopplar till dig med skriftlig feedback. Vid behov i form av förslag på ändringar, tillägg och justeringar, samt rådgivning.

Betala medKlarna Logo
* Samtliga fastprisärenden hanteras av en jurist och inkluderar även en telefonavstämning