Vägran att rättsstridigt betala tillbaka deposition
Fråga
Svar
Är det möjligt att säkra bevis på att du betalat 500 kr till hyresvärden, skulle detta hjälpa till avsevärt.
Att ta denna typ av mål till Tingsrätten lönar sig sällan. Som småmål kanske Ni får en väntetid på uppemot 6 månader, jämfört med vanliga 2 år.
Mitt råd till Er är istället att polisanmäla förfarandet. Hyresvärdens agerande skulle kunna falla in under brottet förskingring i brottsbalken 10 kap 1 § eller 2 §.
Eventuellt kan även olovligt förfogande enligt 3 § komma ifråga. Fördelen är att polisen i detta fall tillsammans med åklagaren sätter press på hyresvärden, och att det allmänna står för kostnaden av eventuell rättegång.
När polisanmälan är delgiven hyresvärden, kan Ni även kontakta denne, och tala om att Ni drar tillbaka anmälan om han betalar. Detta är i många fall ett effektivt vis att sätta kraft bakom orden.
Märk väl att det inte finns någon garanti för att åklagaren finner att det finns tillräckligt med bevis för att väcka talan, och att Ni därför kan förlora på detta sätt om inte hotet gjort verkan på hyresvärden dessförinnan. Förfarandet är dock ändå kostnadsfritt.
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning