Vittnesjäv?

2017-07-23 i Testamente
FRÅGA
Min bror och jag är arvtagare i min moster och morbrors, som saknar egna barn, testamente. Testamentet är bevittnat av min svägerska och min brors svåger. Är detta korrekt?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

För att hitta ett svar på din fråga letar vi i Ärvdabalken kap. 10 § 4, där hittar vi under vilka förutsättningar ett testamente är ogiltigt pga. ”vittnesjäv”. Där framgår det att den som kommer erhålla något från testamentet inte får vara vittne. Detsamma gäller om vittnets syskon, föräldrar, barn, svärbarn eller svärföräldrar ska erhålla något. Om det är vittnets svåger, makas/makes syskon eller syskons make, som ska erhålla något så utgör det inte jäv. Testamentet är alltså korrekt bevittnat.


Hoppas du fick svar på din fråga!

mvh

Fredrik Rising
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Testamente (2895)
2021-07-29 Bevittna testamente - varför och vilka?
2021-07-27 Är kontanta medel egendom?
2021-07-23 Hur ska jag meddela arvingar om ett testamente, och när kan de senast motsätta sig testamentet?
2021-07-19 Do you need a testament in Sweden?

Alla besvarade frågor (94371)