Vattenpipa inomhus på restaurang?

FRÅGA
Hej.Har en fundering kring tobakslagen.I Stockholm har vi flera cafeér som serverar både mat & dryck till vattenpipa inomhus. Hur kringgår dessa lagen? Det är orimligt att de kommit undan i flera år dessa har existerat.Tacksam för svar.
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline!

Precis som du själv säger kringgår dessa serveringar lagen. Det är förbjudet enligt lag att röka inomhus på restauranger och på andra serveringsställen. Det är endast tillåtet att röka på uteserveringar. Det framgår av 2 § 5 p. Tobakslag.

Om du undrar något mer är du välkommen att höra av dig igen!

Oskar Forsberg
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Allmänt om lagar och regler (959)
2021-11-30 Vilka placeras på HVB-hem?
2021-11-30 Plikt att uppge vaccinationsstatus?
2021-11-30 Vilka kriterier ska vara uppfyllda för att få byta efternamn?
2021-11-30 Nya regler för tillhandahållare av "privata" belastningsregister

Alla besvarade frågor (97611)