Vattenpipa inomhus på café

FRÅGA
Är det tillåtet/lagligt att öppna ett vattenpipecafe där man kan i samband med att fika och äta lättare mat även röka vattenpipa inomhus?
SVAR

Hej och tack för din fråga!

Tobakslagen berör alla former av rökning. Enligt 2 § 5 p. är det förbjudet att röka på restauranger och caféer förutom på utomhusserveringen. Det gäller även vattenpipa. Om du skulle öppna ett café med uteservering får alltså vattenpipa bara rökas på uteserveringen och inte inne i lokalen.

Vänliga hälsningar,

Greta Apelman
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
Jag besväras av rök från vattenpipa i min lägenhet. Lägenheten är gammal och släpper igenom röken till mitt sovrum som är av betydande volymer och det måste inte ens vara tobak i pipan. Fakta om vattenpipsrökning: -När kol brinner bildas bland annat kolmonoxid, som försämrar syreupptagningsförmågan, vilket kan leda till förgiftning. -Vattenpipsrökning mer än fördubblar risken för att insjukna i lungcancer. etc. Källa: Statens folkhälsoinstitut, 2010, Vattenpipa - rök utan risk?
2019-02-22 18:27
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Allmänt om lagar och regler (748)
2020-10-24 Vilken regel går först?
2020-10-23 Vad kan en myndighetsperson lova i sin myndighetsutövning?
2020-10-19 Är urinprov hos socialtjänsten obligatoriskt?
2020-10-13 Är motiveringen till ett beslut bindande?

Alla besvarade frågor (85428)