Vad händer om varan inte överensstämmer med egenskap i annonsen?

2020-05-31 i Köplagen
FRÅGA
Hej!Jag sålde min mobil på Facebook Marketplace. Jag testade mobilen med det enda SIM kort jag har ett från Telia och den funkade fint. På lådan stod det att den var operatörslåst till Telia i 12 månader så eftersom att den är flera år gammal så skrev jag i annonsen att den var olåst då det stod på lådan att den skulle vara det.Nästa dag skriver köparen och ber att få lämna tillbaka mobiltelefonen. Då vi inte kommit överens vid köp om att han kan häva köpet så skriver jag till honom att det är köplagen som gäller och att han därför inte har någon ångerrätt. Han säger då att det är fel på mobilen, att den är låst, och att han skall anmäla mig till polisen om han inte får sina pengar tillbaka. Vad gäller? Är jag skyldig att köpa tillbaka telefonen alternativt skicka tillbaka pengarna?Tack på förhand!
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Eftersom köpet gjorts mellan två privatpersoner är det precis som du skriver, köplagen som reglerar köpet av mobiltelefonen. I köplagen ingår det ingen ångerrätt, men köparen har dock rätt att felreklamera köpet och med det kräva hävning så som påföljd för fel i varan.

Mobiltelefonen ska överensstämma med de egenskaper som följer av avtalet, om ni inte har något mer utförligt avtal än att köparen hört av sig och sagt att denne vill köpa mobilen i annonsen, ska mobilen överensstämma med de egenskaper som du hänvisat till i annonsen eller vad köparen med fog kunnat förutsätta, 19 § p.1 KöpL.

Eftersom att du skrivit ut att mobilen ska ha egenskapen att den är olåst, så ses mobilen inneha ett fel när den är låst till Telia och därav har köparen rätt till felpåföljder, 30 § KöpL. Du svarar för de fel som funnits vid köptillfället även om felet visar sig först senare, och felet att mobilen är låst till visst abonnemang, får ju ansetts funnits vid köptillfället och därav något köparen kan göra gällande, köparen får också anses reklamerat inom skälig tid när denne hörde av sig dagen efter till dig om felet, 21, 32 1 st § § KöpL.

Köparen har i första hand rätt till avhjälpande och omleverans, 34, 36 § § KöpL, men eftersom att du har sålt den som privatperson, och kostnaderna att köpa en ny mobil som är olåst är högre än vad köparen har betalat så blir det inte ett rimligt alternativ till för dig. Köparen har därför rätt att häva köpet då jag tolkar det som att det är en väsentlig förutsättning för att personen skulle vilja köpa den, att den var olåst och du som säljare borde ha insett det. I detta fall trodde du ju själv att den var olåst så det var inte med avsikt, men det har ingen betydelse i lagens mening utan köparen har rätt att häva köpet, 39 § 1 st KöpL.

Jessica Sarhede
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Köplagen (1174)
2020-06-30 Köpt fel vara - skäl för hävning av köp?
2020-06-30 Konsekvenser av ohyra vid bostad.
2020-06-30 Kan säljare neka hävning av köp när det är ett fel på varan?
2020-06-30 Vilka påföljder kan jag göra gällande vid fel i vara?

Alla besvarade frågor (81644)