Vad försäkringsförmedlare har rätt att göra enligt förmedlingsfullmakt
Kan en försäkringsrådgivare/förmedlare placera om mitt kapital, byta fonder och därmed förändra risken i min tjänstepensionsförsäkring utan mitt vidare godkännande om jag skrivit under en sk förmedlingsfullmakt (Svenska Försäkringsförmedlares förening standardfullmakt) enligt nedan att inhämta information och företräda mig beträffande mitt nuvarande och framtida försäkringsskydd rörande: av mig ägda personförsäkringar, inkl. vårdförsäkring, kollektivt avtalade försäkringar där jag är insatt som försäkrad, övriga försäkringsavtal där jag är insatt som försäkrad. Fullmakten avser även rätt att inhämta all den information som jag själv har rätt att få del av avseende såväl min premie-, inkomst- och garantipension som, i förekommande fall, min allmänna tilläggspension (ATP), samt även information om mitt sparande i IPS och pensionsutfästelse tryggad i pensionsstiftelse eller genom kontoavsättning.
Lawline svarar
Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline.
Försäkringsförmedlare agerar som mellanmän, vilket innebär att förmedlare utför sina uppgifter som rådgivare eller uppdragstagare av immateriella tjänster. Bestämmelser om försäkringsförmedlares rättigheter och skyldigheter som mellanmän finns i lag (2005:405) om försäkringsförmedling (FfmL) (se här).
En försäkringsförmedlares uppgift som mellanman är bland annat att förmedla information och försäkringsuppgifter mellan dig som kund och försäkringsgivaren. Försäkringsförmedlare behöver en förmedlarfullmakt för att bli behöriga att göra detta. Av informationen du bifogat framgår att din försäkringsförmedlare genom fullmakten har givits rätten att inhämta information och företräda dig gentemot försäkringsgivare. Förmedlarfullmakten innebär dock inte att försäkringsförmedlaren har rätt att placera om ditt kapital, byta fonder eller förändra din risk i din tjänstepensionsförsäkring utan att du godkänt detta genom en ytterligare överenskommelse som ger sådan befogenhet. För att de ska få göra förändringar krävs alltså ditt godkännande. I sådana fall ställs också krav på att rådgivningen ska dokumenteras och delges dig, enligt 6 kap 6 § FfmL (se här).
Hoppas du fick svar på din fråga.
Vänligen,