Uppsägningstid för borgensåtagande på hyreskontrakt

2017-07-26 i Hyresrätt
FRÅGA
Har haft ett borgensåtagande på hyreskontrakt sedan sept 2014 som jag sagt upp nu. Får hyresvärden lägga en uppsägningstid på nio månader på detta?
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till lawline med din fråga!

Ja, hyresvärden får ha en uppsägningstid på nio månader för borgensåtagande .

Uppsägningstiden för ett borgensåtagande på hyreskontrakt är tidigast vid månadsskiftet nio månader efter uppsägningen, se 28a § 12 kapitlet Jordabalken. Ett borgensåtagande kan tidigast upphöra att gälla två år efter ingånget avtal.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Alicia Abreu
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Hyresrätt (2107)
2021-12-01 Vad kan man göra åt störande grannar i en hyresrätt?
2021-12-01 What damages a tennant is obligated to compensate
2021-11-30 Vilka rättigheter har man som hyresgäst vid en badrumsrenovering?
2021-11-30 Vem har ansvar för fasaden i en hyresrätt?

Alla besvarade frågor (97581)