FrågaAVTALSRÄTTAvtal29/01/2017

Uppsägning vid hyra av frisörstol

Hej, äger och driver en liten frisörsalong och tog in en tjej som hyr en stol av mig. På grund av många anledningar känner jag inte att vi kan arbeta ihop och vill därför säga upp henne redan efter 3 månader. Vi har 3 mån uppsägningstid åt båda håll. Min fråga är kan jag säga upp henne utan större anledning och måste jag skriva ett uppsägnings avtal? ( står inget om det i kontraktet) tack på förhand!

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Att hyra ut en stol på en salong innebär många gånger att personen som hyr är egenföretagare och alltså inte arbetstagare på salongen. I en sådan situation blir inga arbetsrättsliga regleringar är tillämpliga. Att hyra ut en stol innebär att man upplåter en nyttjanderätt på salongen. Denna nyttjanderätt regleras av avtalet mellan salongens ägare och personen som hyr stolen. I ett sådant avtal finns ingen dold lojalitetsplikt som man måste ta hänsyn till, vilket man hade behövt om det var frågan om ett anställningsavtal. I ditt fall måste du alltså endast ta hänsyn till uppsägningstiden och eventuellt övriga avtalsbestämmelser i avtalet som aktualiseras i och med en uppsägning.

Hur man säger upp ett avtal beror på vad som står i själva avtalet. Man kan avtala om att uppsägning ska ske skriftligen, men om man i avtalet inte skrivit in hur uppsägning ska ske, räcker det att ta det muntligt. I din situation räcker det således att du gör en muntlig uppsägning i och med att det inte finns något krav på skriftlig uppsägning i kontraktet. Att tänka på är dock att fastän en muntlig uppsägning är giltig, kan det vara en god idé att ändå göra en skriftlig uppsägning för att på ett lättare sätt kunna bevisa att uppsägning faktiskt har skett.

Jag hoppas att ovanstående har gett svar på din fråga.

Emma NilssonRådgivare
Public question details image

Tjänster till fast pris *

Behöver du hjälp med Avtalsrätt och Avtal? Vi hjälper dig till fast pris!

Avtalsgranskning4995 kr

Få ett avtal granskat av en utbildad jurist. Avtalet ska vara på svenska och får vara max 7 sidor långt. Juristen granskar avtalet och återkopplar till dig med skriftlig feedback. Vid behov i form av förslag på ändringar, tillägg och justeringar, samt rådgivning.

Betala medKlarna Logo
* Samtliga fastprisärenden hanteras av en jurist och inkluderar även en telefonavstämning