Underhållsskyldighet för barn placerat på HVB-hem

2019-03-16 i Förvaltningsrätt
FRÅGA
En bekant har ett barn som han betalar underhåll för. Barnet är nu placerat på HVB-hem. Ska pappan betala både underhåll till mamman och till HVB-hemmet eller endast till HVB-HEMMET?
SVAR

Hej, tack för att du vänder till Lawline med din fråga!

När ett barn genom socialnämndens försorg får vård i ett annat hem än det egna, är föräldrarna skyldiga att i skälig utsträckning bidra till kommunens kostnader enligt grunder som regeringen föreskriver, enligt 8 kap. 1 § 2 stycket socialtjänstlagen. Pappan och mamman ska alltså tillsammans betala en skälig del av kommunens kostnader.

Med andra ord behöver pappan endast betala till HVB-hemmet så länge barnet är placerat hos dem.

Jag hoppas du fått svar på din fråga!

Med vänlig hälsning,

Sam Naderi
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Förvaltningsrätt (431)
2019-05-25 Överklagande av LSS-boende
2019-05-24 Vem får överklaga ett bygglov?
2019-05-13 Lärare betygssätta eget barn
2019-05-06 Kan jag förhindra att min fastighet exproprieras?

Alla besvarade frågor (69254)