Underhåll för barn efter studenten

2019-07-13 i Barnrätt
FRÅGA
Hejsan. En fråga, min dotter har tagit studenten i år och jag betalar nu inte underhåll för henne. Men, nu har hon kommit på att hon kanske vill läsa några kurser eller ett fjärde år för att hon inte tar sig in på universitetet och vill läsa in matte 3. Måste jag börja betala underhåll igen nu??
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

Enligt föräldrabalken 7 kap. 1 § 2 st. så upphör förälderns underhållskyldighet när barnet blir 18 år eller om barnet fortfarande går i grundskola, gymnasium eller annan jämförlig utbildning, dock längst till dess att hen är 21 år. I praxis (NJA 1990 s. 49) fastställde högsta domstolen att underhållskyldighet skulle utgå för ett barn som fortsatte med tilläggsutbildning inom gymnasieskolan. Det innebär alltså att du kommer att vara underhållsskyldig när din dotter fortsätter inom ramen för sin grundutbildning på gymnasienivå.

Hoppas du fått svar på din fråga och lycka till!

AnnaSara Jarius
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
39Hallå Jag driver ett privat internationellt finansiellt partnerskap som skapades för att hjälpa människor som behöver finansiellt stöd. Om du har ekonomiska svårigheter eller ekonomiskt kaos och behöver pengar för att starta ditt eget företag, eller om du behöver ett lån för att lösa dina skulder eller betala dina räkningar, kan jag bevilja lån som sträcker sig från upp till 5.000.000 sek. Om du är intresserad av mitt erbjudande, berätta vad du vill låna och hur lång tid det tar. Kontakt: nagelsilvia58@gmail.com tack för din förståelse
2019-07-13 09:51
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Barnrätt (1281)
2019-09-21 Hur mycket har barnen att säga till om i boendefrågor?
2019-09-20 Växelvis boende, ändra dagar - Hur ska jag gå tillväga?
2019-09-17 Kan föräldrar besluta om vem som ska få vårdnaden vid händelse av deras bortgång?
2019-09-08 Kan jag och min dotter ha gemensam vårdnad?

Alla besvarade frågor (72930)