Testamente och laglott

2015-07-30 i Laglott
FRÅGA
Vår mor har avlidit. Har testamente som lyder: den som efterlever den andre skall med fri förfoganderätt erhålla all den först avlidnes kvarlåtenskap, dock med undantag av laglott. Efter båda våras död skall kvarlåtenskapen tillfalla våra arvingar enligt lag. Har jag och mitt syskon rätt att få ut vår del av laglotten redan nu? Eller är lagen ändrad sedan testamentet skrevs 1989. Tack på förhand. Mvh Yran.
SVAR

Hej!

Jag beklagar sorgen.

Enligt ärvdabalken 3 kap 1 § 1 st ska kvarlåtenskapen efter arvlåtaren tillfalla den efterlevande maken. Avgörande huruvida bröstarvingar till den avlidna maken kan få ut sin laglott direkt, beror på huruvida de även är släkt med den efterlevande maken.

Om arvingarna endast är barn till arvlåtaren, är de benämnda särkullbarn. Ett särkullbarn har alltid rätt att få ut sin laglott direkt. En bröstarvinge som är bröstarvinge även till den efterlevande maken måste enligt ÄB 7 kap 3 § 2 st vänta på sin laglott till dess att denne är död. Med detta lagrum har lagstiftaren velat ge efterlevande make en möjlighet till att sitta i ”orubbat bo”.

Med vänlig hälsning,

Stina Bagge
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Laglott (749)
2020-08-08 Barns Laglott
2020-07-31 Arv - biologiska föräldrar som inte varit delaktiga i barns liv.
2020-07-13 Hur mycket får särkullbarnen om de begär sin laglott?
2020-07-03 Är ett testamente som ger ensambarn 25 % av arvet giltigt?

Alla besvarade frågor (82663)